חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפים לגינה לחודשים דצמבר - ינואר
גשמים, רוחות, ולילות קרה מאפיינים את החודשים דצמבר וינואר. הגינה נראית רדומה והכי נכון יהיה לשבת בסלון עם קערת מרק, אך מבט חטוף בלוח השנה מזכיר לנו שצריך להתאים את הגינה לבאות.
כאשר מזג האוויר מאפשר, נוכל להעניק 'עזרה ראשונה' לגינה ולעציצים במרפסת או בבית.
חודשים אלו הם גם חודשי השתילה בישראל. אפשר לשתול ורדים, גפנים, עצי נוי ועצי פרי. שיא התקופה הוא ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, שחל בדרך כלל בין סוף ינואר לתחילת פברואר.

צמחים שסובלים מטמפרטורות נמוכות כדאי להכניס לתוך הבית או למקום מוגן מרוחות, גשם וברד במרפסת (רצוי ליד קיר המשותף לבית - שפולט חום). השתדלו לתת לכל צמח את תנאי התאורה הטובים ביותר העומדים לרשותכם. אין לשים צמחים ליד רדיאטור או תנור חימום אחר. החום והאוויר היבש עלול לגרום לצריבות ולהתייבשות העלים. בבתים מוסקים ללא מתקן להגברת הלחות ביחסית בבית רצוי להערך להגברת הלחות סביב איזור הצמחים בכמה אופנים:
על ידי הכנת מגש עם חצץ או טוף רווי במים, עליו יונח העציץ, על ידי הנחת כלים עם מים על רדיאטורים, או על ידי הצטיידות במרסס ידני לריסוס העלים במים. 
דוגמאות לצמחים שיכולים לשרוד את החוף במרפסת מוגנת ברוב חלקי הארץ:
רקפת, יקינטון, פוקסיה, צינרריה, קיסוסים למיניהם, בכור-אביב (פרימולה), ארליה, בקעצור השלוחות, אכמאה, בת שבע מטפסת, סוגים שונים של פילדנדרון כמו פילדנדרון מאדים, פילדנדרון קסנדו, פיקוסים למיניהם, בגוניות שונות כמו בגוניה רקס, ובגוניה כנפי הדרקון, פפרומיה למיניהם, כליין קיפח, שפלרה שיחנית, פילאה (פילית) ועוד.

בזמן ההפוגות בין הגשמים יש מספר מלאכות שרצוי לבצע בגינה הביתית: עישוב, גיזום, שתילה, תילול (לערום אדמה מסביב לצמח), וזריעה. 
הגשם מעודד נביטה של עשבי בר. במידה והם מפריעים ונובטים במקומות לא רצויים, כדאי להוציאם בידיים כל עוד הם קטנים. בשטחים שבין ערוגות, אפשר לתת לעשבים לצמוח לגובה 10-15 ס"מ ואחר כך לכסח (עם חרמש או מכסחה). ניתן גם להדביר את העשבים עם חומרים קוטלי עשבים ורצוי להדביר כאשר הם עדיין קטנים. ההדברה חייבת להעשות בזהירות רבה, מבלי לפגוע בצמחים הרצויים, ולהשתדל לעשות זאת כמה ימים לפני בוא הגשם. 

עצים: בחודשים דצמבר וינואר זה הזמן המתאים לגזום עצים מחטניים ועצי נוי ופרי נשירים. עצים צעירים ובינוניים רצוי לעצב על ידי קיטום (קיצור) ענפים צדדים נמוכים ועל ידי דילול ענפים עיקריים ובחירת מספר זרועות הפונות לכל הכיוונים, כשהמרחק ביניהם דומה ושאין נקודת המוצא שלהם קרובה (אם כן, עם הזמן הענפים הסמוכים ייחלשו בהתעבותם וחלקם ישברו). בעצים בוגרים מדללים את הנוף כדי להחדיר אור לכל הענפים. 
עצים ירוקי-עד ונשירים מאולצים (עצים שמשירים רק כשאר הטמפרטורות נמוכות), גוזמים באביב. 
בעצים שלהם ענפים המהווים סיכון כמו ענפים הנמצאים מעל גגות, עמודי טלפון או קווי חשמל, יש להקדים את הגיזום ולבצע הסחה של הצמיחה. גיזום עצי נוי בוגרים וגדולים ייעשה בזהירות רבה, מומלץ שייעשה בידי גום מקצועי ואמין.
בגיזום יש להקפיד לא להשאיר זיזים, ולהמנע מגיזום רב מידי היוצר פצעים רבים. את הפצעים שבכל זאת נוצרים מהגידול בקוטר של מעל 2 ס"מ יש למרוח במשחת גיזום עצים (כגון 'תפזהיל'). עצים נשירים הפורחים בחורף יש לגזום רק לאחר הפריחה.
זוהי עדיין תקופה מתאימה לפיזור קומפוסט מתחת לעצי הדר ועצי פרי טרופיים אחרים כמו אבוקדו, קרמבולה, שסק, מנגו, ליצ'י, מקדמיה ועוד. פיזור הקומפוסט יעשה בריחוק 20-30 ס"מ מגזע העץ (מגע קומפוסט רטוב בגזע עלול לגרום לריקבון).
בעצים שעדיין נושאים פירות בחודש דצמבר יש לרסס נגד זבוב הפירות באמצעות פתיונות.

שיחים: אפשר לגזום את כל השיחים ירוקי העד שאינם רגישים לקור, המתפשטים ללא מעצורים, חוסמים מעברים ומסתירים צמחים אחרים. יש להסיר ענפים שבורים ויבשים, ולדלל ענפים צפופים מידי. הגיזום למעשה אינו מעודד את הצמיחה, אך מסיר עצה מיותרת ויבשה, ומשפר את האוורור ואת איכות הפרחים והפירות.
להלן רשימה חלקית של צמחים אותם אפשר לגזום רק במידת הצורך: פיטוספורום, הרדוף הנחלים, יערה, ער אציל, הדס.
צמחים נוספים שאפשר לגזום רק מתי שהשירו את עליהם: רימון מצוי, לגסטרמיה הודית, פלומריה ריחנית (פיטנה), שיח אברהם.

אין לגזום בתקופה זו שיחים הרגישים לקור כמו אדמום גדול גביע, בראיניה, אקליפה, חלבלוב הדור, סוגי מרווה למיניהם, דק-פרי זקוף, דורנטה מצויה, אלמוגן שיחי, היביסקוס סיני, היביסקוס סורי, לנטנה ססגונית, צסטרום, פנטסב אזמלני, רוסליה שבטבטית.
כמו כן אין לגזום שיחים שפורחים כעט או שיש להם פירות קישוטיים. יש להמתין עם הגיזום עד לסוף הפריחה והבשלת הפירות. גם בשיחים הפורחים בחורף ובאביב, מומלץ להמתין עם הגיזום ולהשאיר את כל הענפים כדי לקבל פריחה שופעת. שיחים אלו כדאי לגזום מיד עם סיום הפריחה. על השיחים האלו נמנים מיני גרווילאה, ברזילי הדור, ויגליה, יסמין גדול פרחים, ליגוסטרום סיני, לילך מצוי, מורן החורש ועוד.
גפנים יש לגזום לפני סוף החורף, כאשר השיח עדיין רדום. ורדים הגדלים באיזור החוף והשפלה אפשר לגזום מסוף ינואר, ובאיזורי ההר לא לפני אמצע פברואר ועד סוף פברואר.
מדשאות: באזורים קרים קצב הצמיחה של המדשאות יורד עד כדי מנוחה מלאה. כשהדשא "ישן" בעונה זו, "חוגגים" עשבי הבר וגדלים ללא הפרעה, אלא אם תתערב יד אדם בדבר. את העשבים אפשר להוציא ביד - לנסות להקפיד לעקור יחד עם השורש. 
יש מדשאות שגדל בהם תלתן פהלי, התלתן בעל כושר קליטת חנקן ואגירתו בשורשים, והוא נשאר ירוק כל עונת החורף. למעשה כשהדשא ישן התלתן מספק לו "דישון ירוק", המעשיר את הקרקע במלחי חנקן ובחומר אורגני לכן רצוי להשאירו. סוגים נוספים של עשבי בר שמעניקים תרומה דומה לתלתן הם אספסת וביקיה.

כיסוח הדשא יעשה בתדירות המתאימה לקצב הצמיחה של המדשאה. גם העשבים הגדלים במדשאה ניתנים לכיסוח אם הם מהווים גורם מפריע. בחורף העשבים נותנים מופע ירוק בדשא ואין סכנה ששישתלטו עליו כי רובם מתים עם עליית הטמפרטורות באביב.
מדשאות בהן שתולים צמחי בצל ופקעת כמו נרקיסים, פעמוני גשם וכלניות אין לכסח עד לסוף הפריחה.

זרעי ירקות הניתנים לשתילה בחודש דצמבר: שום הגינה, אפונה, פול, קולורבי, גזר, צנון, צנונית, חסה, פטרוזיליה ובצלצלים לבצל ירוק. כמו כן ניתן לשתול שתילים של כרובים למיניהם, תרד, כרפס (סלרי), ותות שדה.
זרעי ירקות הניתנים לשתילה בחודש ינואר: תפוח אדמה, גזר, צנון, צנונית, לפת, סלק, שומר, אפונה, תות שדה ופטרוזיליה.


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי