חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
פחות מים ויותר חוכמה
מערכת הטפטפות, שפותחה לראשונה בישראל, ואשר המים מסופקים בה בקביעות או בהפסקות, טיפה אחר טיפה או בזרזוף איטי, זכתה להכרה בינלאומית כצעד חשוב בפיתוח החקלאות. שיטה זו חשובה במיוחד במקום בו המים מועטים ויש לחסוך כל טיפה.
יש צינורות פוליאתילן עם טפטפות קו הקבועות בו במרחקים שווים(כל 20, 25, 30, 35 או 40 ס"מ וכד') או טפטפות הננעצות במרחקים משתנים הרצויים לפי מיקום הצמחים והספיקה המתאימה לכל צמח. הטפטפות הן הבסיס למערכת זו, ואליהן נוספים חלקי חיבור מתאימים וראש מערכת הכולל מחשב השקיה או קוצב מים, ברזים רגילים ו/או חשמליים, מסנן, משאבת דשן, וסת לחץ, פילטר וכד'. 
אפשר להרכיב את המערכת לבד אך מומלץ להיעזר במתכנן מערכות השקיה שיתחשב בצורכי הגינה ובהתאם לתקציב. אחרי ההתקנה (משורה לשורה, משיח לשיח, או מסביב לעצים או שיחי ורדים) מערכת הטפטוף קבועה במקומה ואינה מיטלטלת כמו צינור הגומי. רוב הצמחים מגיבים יפה לשיטת השקיה זו במידה והותקנה כראוי. באמצעות שיטת הטפטוף יש הפחתה ניכרת במחלות עלים כמו קימחון וחילדון, העשויות להופיע בעקבות השקיה עילית. בשיטה זו בא הקץ לבזבוז זמן בהשקיה מצינור והחשוב מכל – שיטה זו מניבה פרחים טובים יותר ופירות רבים יותר בתצרוכת מים קטנה יותר מאשר בשיטות השקיה אחרות.  

התקנת מחשב השקיה מסייע בחיסכון במים ושומר על גינה ירוקה

בעיית המים בישראל והצורך לחסוך במים הפך לבעיה לא פשוטה לבעלי גינות רבים שמצאו עצמם עם גינה מיובשת או חשבון מים מנופח.
אחת הדרכים לסייע לחסוך במים בעת השקיית הגינה היא שימוש במחשב השקיה. למעשה, בעלי גינות רבים העושים שימוש במערכות השקיה אינם מודעים לכמות המים המתבזבזים בשעת השקיית הגינות. חלקם משקים את הגינות יותר מכפי שצריך ולמשך זמן ממושך יותר.
חיבור מערכת השקיה למחשב השקיה ימנע שחכה של ממטרות או טפטפות פתוחות – מה שעלול לקרות לכל אחד. השארת ממטרות פתוחות לאורך זמן ממושך עלול לגרום לבזבוז עצום של מים, לניפוח חשבון המים התקופתי, לגרימת מחלות בצמחים ולניצול לא נכון של המים המיועדים להשקיה.
מחשב השקיה מתוכנת לפתוח ולסגור את הממטרות או הטפטפות בימים ושעות קבועים. תכנות מחשב ההשקיה עשוי לכלול פתיחת ממטרות מסוימות בזמן מסוים וצינורות טפטוף או ממטרות נוספות בזמן אחר.
אחד הנושאים החשובים להצלחת הטיפול בגינה הוא קביעת כמות המים הנדרשת לצורך כך. מחשב השקיה יכול לסייע במשימה הזו בצורה המרבית. כל למשל, יכול להיות שהגינה מכילה צמחים שזקוקים למעט מים ומנגד, צמחים הזקוקים להשקיה קבועה ותדירה. מחשב השקיה יכול להפריד בין ממטרות שונות באיזורים שונים בגינה ולקבוע סדרי השקיה וזמני השקיה שונים לכל אזור. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי