חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפים לגינה חודש אוגוסט
טיפול שוטף בגינה- חודש אוגוסט הוא החופש הגדול של כולנו, הרבה אנשים מעדיפים לצאת לחופשה או פשוט לא לשבת בחוץ בגלל החום הרב, ולפעמים מזניחים את הגינה. השקיית הגינה לבדה היא לא גננות, והגן זקוק לעבודה רבה כדי שיפרח בעונה החמה. עישוב - אם העישוב הוזנח הקיץ, התוצאה תהיה מספר עצום של נבטים, שעקירתם תדרוש שעות רבות של עבודה נוספת. רוב עשבי הבר צומחים במהירות וגוזלים שמש, מזון ומים מצמחי הנוי. השתמשו במקלטרת ידנית או מעדר לפחות פעמיים בחודש. הקפידו לעקור או להשמיד את שורשי עשבי הבר. אם הם צומחים ליד הפרחים מומלץ לעקור ידנית.
עידור- בקיץ צריך לעדור לעיתים תכופות בכל מקום בגינה. אחרי יום או יומיים ללא השקייה מתייבשת הקרקע ומתקשה. העידור חיוני כדי לספק את האיוורור הנחוץ לשורשים. בנוסף לריכוך פני הקרקע, הוא גם מונע בריחת מים מהירה. 
לאחר החופשה, או אם עוד לא עשיתם זאת, מומלץ לעשות החודש ניקוי יסודי של ענפים מתים, פרחים נבולים ותרמילי זרעים. בדקו סימנים של מחלות או מזיקים בצמחי הנוי. 
עידור, עישוב, דישון והשקיה סדירה יחזירו במהרה את הפריחה והירוק לגינה.

הזנה- למרות שהכשרתם את הקרקע ביסודיות לפני השתילה והוספתם שפע של זבל אורגני, קומפוסט, הומוס או כל מזון צמחים אחר, כדאי לתת מידי פעם הזנה נוספת בדשן הזמין לצמחים בצורה מהירה יותר, מעכשיו ועד שלהי הסתיו, אז מתחילה תקופת המנוחה של רוב הצמחים. במשך הקיץ, עונת הצמיחה העיקרית, הזינו את הצמחים פעם בשבועיים, רצוי בדשן מורכב המכיל את היסודות הבסיסיים הדרושים לצמח: חנקן, זרחן, אשלגן ומגנזיום, בתוספת מרכיבים נוספים הדרושים בכמויות קטנות יותר כמו: ברזל, מנגן ועוד. 
סימני דישון יתר, או המלחה, נראים כמו סימנים של נבילה מיובש. העלים מאבדים את קשיותם וקצוותיהם מתייבשים ונצרבים. בהמלחה קשה הצמחים עלולים למות. תוצאותיו של דישון יתר קשות מאוד לתיקון, וזאת משום שהנזק אינו מתגלה מיד, לכן הטיפול בתמיסה דלילה עדיף על פני טיפול בתמיסה מרוכזת. אם בכל זאת קרתה טעות במינון הדישון, כעזרה הראשונה השקו בכמות מים רבה כדי לשטוף את עודף חומרי המזון (המלחים). אדמת קומפוסט שחורה, הומוס וחומרים אורגניים דומים, הם ממזונות הצמחים הטובים ביותר, ואינם גורמים לנזקים גם אם ניתנים בכמויות גדולות. חשוב לזכור שחומרי הזנה אלה, גם אם יורטבו במים, פועלים באיטיות רבה מכיוון שהפיכתם למזון זמין לצמחים כרוכה בפעילות מיקואורגניזמים כמו בקטריות, המפרקים אותם. לכן במשך הקיץ מומלץ להוסיף חומר אורגני רק לצמחים רב שנתיים שתוחלת חייהם ארוכה. 

שיחים- החודש מומלץ לא לגזום שיחים. חבל על אובדן פריחה, נוף ירוק ופירות. מכת השמש שתיגרם עקב הגיזום תנוון ותכער את השיח. משקים ומדשנים כרגיל. 
חשוב לדעת שהצמחים סובלים מהחום המוקרן מהקרקע ומהסביבה. שיחים שתולים בצד דרומי או מערבי של מבנה יסבלו מקרינה כפולה ומכופלת:הן של הקרקע,והן של הקיר ושל הסביבה.

ורדים- השקו בקביעות, כל 3-10 ימים (תלוי בכמות החשיפה לשמש והתייבשות הקרקע) , בכמות של 5-7 ליטר ליום, בהתאם למידות החום, גודל השיח וסוג הקרקע. השתדלו שלא להרטיב את העלווה. 
לקראת סוף החודש מומלץ להזין את הורדים בחומר אורגני (קומפוסט או הומוס) לפני שיתחילו את מחזור הפריחה הבא שלהם. הסירו פרחים נבולים ורפדו את הקרקע סביב גזע הורד בעלים יבשים או טוף.
הקימחון נפוץ בורדים הנטועים בצל וחסרי אוורור. החילדון תוקף שיחים רגישים או חלשים. בכל השקיה בדקו אם השיח ניזוק או נאכל.
מי שרוצה לשתול ורדים בגינה יכול לתכנן כבר עכשיו מיקום לשתילת הורדים בסוף הקיץ. האיזורים המתאימים לשתילת ורדים הם אלה החשופים לשמש לפחות 6 שעות ביום, ורצוי שתהיה בהם תנועת אוויר המפחיתה הצטברות של לחות על העלים ומקטינה התפתחות מחלות. 
חפרו גומות לשתילה ומלאו אותן בתערובת אדמה וקומפוסט. בקרקעות כבדות הקומפוסט תורם לשיפור הניקוז, שחיוני לשיחי ורדים. המינון המומלץ הוא תוספת גדולה של קומפוסט (25-30 ליטר למ"ר), בעומק 20 ס"מ. למידע נוסף על ורדים לחץ כאן
מדשאות- בחודשים החמים לא מומלץ לדשן את הדשא כלל. החום הרב, הלחות והדשן ביחד יכולים ליצור מחלות (בעיקר בזני דשא קוקויה). בהצהבה משמעותית יש לתת 'כילאט ברזל' ע"פ הוראות היצרן. 
יש לעקוב אחרי מחלות הנגרמות ע"י פטריות, בעיקר בדשאים בהם יש דריכה אינטנסיבית. על העלים מופיעים כתמים חומים, ובסופו של דבר הדשא מתייבש ונוצרות קרחות. רצוי להשאיר מרווח של כמה שעות בין הטל הלילי להשקיה, כדי למנוע הרטבת הדשא לשעות רבות, דבר הגורם לנביטת נבגי פטריות. עדיף להשקות לעומק במרווחים גדולים ככל הניתן. יש לבדוק התייבשויות בדשא בגלל השקיה לקויה (ממטרות סתומות או עקומות ולא מכוונות כמו שצריך).
קרחות בדשא יכולות להיווצר גם בגלל 'עבודת הניקוי' של נמלת הקציר החרוצה. מומלץ לפזר גרגירי פיתיון לפחות פעם בשבועיים במדשאה (ובגינה בכלל).


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי