חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
גיזום וקיטום ורדים
אנשים רבים רוצים לשתול ורדים בגינה אך חוששים מנושא הגיזום. נדמה כי אין נושא אחר בתחום הגינון שזוכה למגוון דעות כה רחב וסובל מ"שם רע" כמו גיזום הורדים. לכן עם קצת ידע משלנו, ועזרה ממשתלת ורדים קרן צור רשמנו לפניכם מדריך מהיר וכללי על עקרונות גיזום וקיטום ורדים.
קיטום וגיזום שונים זה מזה בהגדרתם. גיזום הוא פעולה בו מבצעים בשיח חיתוך עמוק עד לגובה של 50-60 ס"מ מבסיס הורד. אין צורך לבצע גיזום כמו זה כל שנה, אלא רק לפי מצב הורד, גילו והגודל אליו אנו שואפים שיגיע.
קיטום הינה טכניקה המייצרת עוד הסתעפויות של גבעולים ו'מנפחת' אותו לצדדים. קיטום לעומת הגיזום, רצוי לעשות כל השנה עם סיום גל הפריחה של הורד.

קיטום לצורכי ניקיון
במידת הצורך ולאורך כל השנה יש לגזום ענפים שהתייבשו או חלו כדי למנוע הפצת מחלות. כמו כן יש לדלל ענפים הפונים לכיוון מרכז הורד ומפריעים לצימוח.

כללי הקיטום משתנים בין קבוצות הורדים השונות לפי אופי הצימוח שלהן, ולפי עונות השנה.
קיטום ורדים ממשפחת כלאי התה
כאשר אנו רוצים לקטום ורד השייך לקבוצה זו יש להתחשב בשני דברים: עיצוב הורד ומיקום הקיטום.
מיקום הקיטום הוא בשליש האמצעי של כל ענף.
עיצוב הורד: מתחת לקיטום יפרוץ הענף החדש של הורד ולכן צריך לבחור את הכיוון הרצוי אליו אנו רוצים לכוון את הצמיחה שלו.
איך עושים זאת? מחפשים את ה'עין' (ניצן) היושבת בחיק העלה ובודקים באיזה כיוון היא. המטרה להוציא את הענפים החדשים כלפי חוץ וליצור צורת גביע משיח הורד. אם נקטום עין שפונה לכיוון מרכז השיח ניצור מצב של התנגשות וסיבוך ענפים.

בעונות החמות רצוי לקטום באיזור השליש התחתון של הענף ובעונות הקרירות ניתן לעלות לכיוון השליש העליון. ככל שנקטום גבוה יותר יעבור פחות זמן עד גל הפריחה הבא, אך בעונות החמות הדבר עלול להוות מכשול, הצימוח החדש שייצא לא יהיה מספיק חזק, מה שיגרום לפריחה מועטה.גיזום ורדים ממשפחות הננסיים והפלוריבונדות 
ורדים אלו מאופיינים בשפע של פריחה וענפים רבים ולכן אין צורך להקפיד על כיוון הצמיחה וגיזום פרטני של כל ענף.
בחורף רצוי לגזום שיחים מסוג זה עם מספרי גננים בשלב ראשון, ולאחר מכן לעבור עם מזמרה לצורך ניקוי סופי. חשוב להקפיד לא לגזום נמוך מידי על מנת שלא לנוון את השיח.

גיזום ורדים מטפסים
ורדים מטפסים רצוי לא לגזום על מנת לא לנוון את יכולות הטיפוס של הורד. ורדים מטפסים לרוב מוציאים גלי פריחה גדולים יותר על ענפים בוגרים ולכן הגיזום יכול להקטין את כמות הפריחה של הורד.
על מנת לעודד גלי פריחה נוספים יש לקטום פרחים שסיימו פריחה. בחודשי הסתיו כדאי לבצע גיזום בקצוות הענפים על מנת לעודד צימוח חדש.

מטרת הקיטום והגיזום של ורדים היא עידוד צימוח חדש, עיצוב השיח וזירוז גל הפריחה הבא. בעזרת קיטום נכון נקבל שיח יפה אשר פורח לעתים קרובות יותר. לעומת זאת, קיטום וגיזום הנעשים לעיתים תכופות מידי יכולים להיות בעייתיים ולגרום לניוון הורד ונוף דליל. מומלץ לא להפריז בכמות הקיטומים והגיזומים ולפעול על פי הצורך ולא על פי הספר. 
כאשר בוחרים ורדים לגינה יש לקחת בחשבון את הרצון והיכולת להשקיע ולתחזק את הגינה. אם קיטום עדיין מפחיד אתכם ייתכן ועדיף לשתול ורדים שקצב הצימוח שלהם לא מצריך קיטום דקדקני.
גלריית תמונות


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי