חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
עונתיים ורב-שנתיים פורחים
חודשים מרץ- אפריל הם תקופת המעבר מן החורף הקר אל הקיץ הישראלי החם. אנו נהנים יותר משעות אור, הטמפרטורות עולות והצמחים מלבלבים ופורחים. בכתבה זו יוצגו הצמחים המומלצים לשתילה בגינה ובמיכלים בעונת המעבר.

בתקופה זו במשתלות ניתן למצוא עונתיים חד-שנתיים כמו טגטס מפושק, ציניה עדינה, פטונייתX  מכלוא, מרווה הדורה וברוד משובל (היפואסטס). כמו כן ניתן למצוא את הדליה -  צמח עונתי לעונה החמה המופיע במגוון רחב של צבעים וגדלים. קיטום הצמח מעודד הסתעפות והסרת הפרחים הנבולים מאריכה את משך הפריחה. מתאים לגידול בשמש מלאה או חלקית ודורש ניקוז טוב.
צמחים דו- שנתיים המתאימים לתקופה זו הם ציפורן סיני שפורח במגוון צבעים, חוטמית תרבותית ואצבעונית ארגמנית (דיגיטליס), עם עמודי תפרחת גבוהים ומרשימים.

גרמית משתרעת הוא צמח עשבוני רב- שנתי שרוע בעל עוצמת צימוח גבוהה שמכסה שטח רחב (50 ס"מ). הגרמית המשתרעת פורחת בצבעים סגול, לבן, צהוב וורוד ובניגוד לרוב צמחי הכיסוי מתאימה לשתילה גם במקום חצי מוצל. היא עמידה בקרה ושרב ולכן מתאימה לגידול בכל חלקי הארץ. בנוסף לכיסוי שטחים, מתאימה גם לשתילה במסלעות.

צמחים נוספים המתאימים לשתילה בצל חלקי הם סיגל ריחני, קלה חבשית, ניצנית, בשמת הגינה, ליזימכיה צפופת-פרחים ובקופה (סוטרה לבובה). הבקופה היא צמח רב-שנתי עשבוני לשתילה בסלסלאות תליה, אדניות ומסלעות. צמח זה לא דורש השקיה מרובה ויכול לגדול גם בצל מלא. הפריחה, בצבעי לבן, ורוד וגווני כחול, ריחנית ומורגשת בשעות הערב ונמשכת מסוף החורף ועד תחילת הקיץ.  צמח נוסף לשתילה בצל חלקי הוא הפוקסיהx  מכלוא, שמלבד היופי של פרחיו השמוטים, נחשב קשה לטיפול וסוג של 'אתגר' לחובבי הגינון. באקלים הארץ הישראלי צמח הפוקסיה מוגבל לגידול בעציץ בלבד - ורצוי שיהיה תלוי. צמח הפוקסיה לא יסבול יובש, ואוהב ניקוז טוב ואור רב- אך לא קרינת שמש ישירה. בקיץ הצמח סובל מאוד בחום, ובחורף הקרה מאיימת על קפיאת הענפים, לכן ישמש כצמח רב-שנתי רק בפינות מוגנות בגינה ובמרפסת. כמו כן יכולה הפוקסיה להיות צמח מתנה פורח (ממש כמו החרצית והדליה) - תחליף לזר פרחים שינבל בעוד שבוע.

קבוצת החרציות היא אחת מקבוצות הצמחים הפופולאריות בגינה, ובה צמחים חד-שנתיים, עשבוניים רב-שנתיים ובני שיח מעוצים. לחרציות צבעי פריחה מגוונים - החל מהצבעים הבהירים צהוב ולבן וכלה בצבעים הכהים כמו אדום וורוד. 
החרציות הפופולריות ביותר הן חרצית שיחית המגיעה לגובה 60 ס"מ, עם צמיחה כדורית ומעוצה ופריחה באביב-קיץ בצבעים צהוב, לבן וורוד ואדום.                     
וחרצית הגננים (זן מכלוא חרצית גדולת פרחים), זן שמתאים גם לשתילה במיכלים ואדניות, בעל עמודי פריחה בשלל צבעים עם פרחים שמתאימים לקטיף. 
החרציות דורשות השקיה מרובה יחסית וזקוקות לקרני שמש לפחות למשך חצי יום.

חודש מרץ הוא חודש טוב לחידוש מלאי צמחי מאכל, תבלין ומרפא בגינה. 
עשבי תיבול כמו בן-חרדל מצוי (אורוגולה), גד השדה (כוסברה), כרפס ריחני  (סלרי), מיני נענע, פטרוסלינון הגינה (פטרוזיליה), ריחן, שבת ריחני (שמיר) ושום העירית.
צמחי מאכל, תבלין ומרפא כמו אזובית (אורגנו), אזובית תרבותית (מיורן), אזוביון רפואי (לבנדר), בת-קורנית פשוטה (תימין), זוטה לבנה, ליפיה לימונית (לואיזה), לענה שיחנית (שיבא), רוזמרין רפואי, שעונית נאכלת (פסיפלורה) וירקות- כרוב, צנונית, גזר, בצל וסלק עלים.

ישנם צמחים נוספים רבים שאפשר לשתול בתחילת האביב שיקשטו את הגינה בצבע, טעם וריח. ממליצים לכם להגיע למשתלה הקרובה אליכם, להתרשם מהמראות ולהתייעץ עם הצוות המקצועי.

                             

 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי