חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
סחלב – מלך צמחי הבית
סחלב, או בשמו הלטיני Orchidacena, הוא ממשפחת צמחים רחבה, עשירה ומרהיבה. צורת פרחיה המלכותית, היופי הקסום של הציורים על עלי הכותרת של הפרח, המספר העצום של מיני הסחלבים (יותר מ-24 אלף!), המגוון הלא נגמר של גווני פרחי הסחלב ויופיו המלכותי – הפכו אותו למלך הבלתי מעורער של צמחי הבית.
פרחי הסחלב קטנים ובעלי צורות רבות ומפתיעות. לרוב הסחלבים זוג פקעות חד-שנתיות. האחת מתרוקנת ומצטמקת בעוד השנייה מתמלאת ותופחת. סביב פקעות הסחלב יש שורשים בודדים, עבים וקצרים. עליו מופיעים במגוון צורות ומרקמים. איזמליים, בשרניים, קרחים ומבריקים.


לסחלב תפרחת מרובת פרחים, שמתנשאת לגובה על עמוד דק, קשיח וחסר עלים. פרח סחלב הוא בעל 6 עלי עטיף. הפנימי שבהם, בולט לעין יותר מהאחרים. הוא נקרא שָׂפִית (Labellume). עלה זה משמש כמשטח נחיתה למאביקים לסוגיהם. בסיס השפית מתמשך אל נרתיק שמשמש ככלי קיבול לצוף ואשר הנקרא דרבן.
חמישה עלי העטיף הנוספים מכונסים או מפושקים. ברוב מיני הסחלב אין צוף בפרח. ההאבקה החיונית לצמח מושגת באמצעות מנגנוני הטעיה מתוחכמים, שמושכים את החרקים אל הפרח. הסחלב מלבלב בתחילת החורף. חלקיו העל-קרקעיים קמלים בסוף האביב.גווני הסחלב רבים עד כדי סחרור הדעת. החל בלבן קורן, המשך בפרחים בעלי עלי עטיף זרחניים, המשך בפרחים בעלי גוונים עזים וחמים מאוד וכלה בפרחים מדהימים בגווני סגול בהיר, סגול עמוק ואף שחור מלא.
על חלק מעלי העטיף יש מעין ציורים נפלאים, של נקודות, פסים, צורות שונות וכתמים אקראיים נוסח רור-שך, שיוצרים עולם אסוציאטיבי שלם של מראות ופרשנויות. כל אלו הפכו את הסחלב ללא עוררין, למלך צמחי הבית.

ובאשר למקורות האגדות החושניות: פקעת הסחלב מזכירה בצורתה אשך. מכאן בה שמו המדעי לטיני של הסחלב (Orchis בלטינית = אשך). ככל הנראה, זוהי הסיבה מדוע נהגו בעבר להשתמש בפקעות סחלב, להכנת שיקויי אהבה.
משקה הסחלב הפופולארי בארצות המזרח התיכון – כשמו כן הוא. תוצר של הסחלב ועשוי מפקעות טחונות שלו. משום כך, זהו משקה יקר ומשום כך, רבים מהמשקאות שמוגשים לנו, אינם אלא חיקוי על בסיס אורז וקורנפלור, בתוספת חומרי טעם.

סחלב יגדל ויפרח לאורך שנים.
חשוב מכל! קנה סחלב ממקור ידוע שגדל בעציץ שקוף ושורשיו הבריאים נראים מבעד לעציץ או מתחתיו והם ירוקים או לבנים. העלים בגוון ירוק או אדמדם בהתאם לזנים ונראים רעננים, ותערובת הגידול היא שבבי עץ או כבול.
גידול הסחלב בתוך הבית במקום מואר ללא קרינת שמש ישירה בטמפ' של 18-28 מ"צ. השקיה תינתן פעם בשבוע 2 כוסות מים לעציץ (מומלץ מים מינרלים, מי מזגן או מי גשם). יש להמנע מעודפי מים בתחתית העציץ.
עם סיום הפריחה יש לקטום את גבעול הפריחה כמעט עד בסיסו ולהמשיך להשקות כרגיל כפי שבוצע עד שלב זה. לזירוז פריחה מחודשת מומלץ להוציא את הסחלב מסוף ספטמבר מחוץ לבית, למקום מוצל וקריר (קיר צפוני) למשך שישה שבועות.

למעבר לקטלוג הסחלבים לחץ כאן
גלריית תמונות


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי