חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
חיסכון במים בגינה הביתית - מידע חיוני לכולם

החיסכון במים הוא צו שעה לאומי. אין ויכוח על כך. אך ניתן גם ניתן להתמיד בטיפוח גינה יפהפייה גם כשמדינה חוסכת במים וגם בעיצומה של עונת הקיץ הלוהטת.
הקיץ מתאפיין בטמפרטורות גבוהות ובלחות גבוהה. כתוצאה מכך סובלת הגינה מהתאיידות גבוהה ונדרשות השקיות תכופות, על מנת להישמר את הלחות בקרקע. צו השעה מחדד את הצורך לעמוד בכך, תוך חיסכון מרבי במים.

הנה כמה טיפים. רשמו ושמרו:


כמות המים בכל השקיה -  ניתן לשלוט על כמות המים בעת השקיה על ידי הקפדה על כמות מים מוגדרת בפרק זמן מוגדר. בגינות בהן יש שימוש בטפטפות, אפשר ורצוי לבדוק את ספיקת המים בטפטפת ולחשב את כמות המים המושקית בכל זמן נתון. אם משתמשים בהמטרה, עבור דשאים ושיחים, יש להקפיד על כמות מים מומלצת, בסיוע שעון מים, או מחשב השקיה.


מדשאות הן זוללות מים - על כן חשוב להקפיד על כמות מים אופטימלית, על-פי עונת השנה. הממוצע נע בין 2-5 ליטרים מים ליום לכל מ"ר דשא. החישוב לכך פשוט: מספר פתיחות הממטרה בשבוע, כפול כמות המים בליטרים, כפול 7 ימים, כפול מספר המטרים הרבועים במדשאה.


על מנת לחסוך במים - רצוי להשקות בהתאמה לסוג הקרקע. באדמה כבדה (אזור השרון, הרי הגליל ובסביבות ירושלים), אחיזת המים באדמה יעילה. מומלץ לפיכך, להשקות 2-3 פעמים בשבוע. באדמה קלה - כשאחיזת המים נמוכה, מומלץ להגביר את תדירות ההמטרה לכדי 4-5 פעמים בשבוע.


התאיידות נמוכה בזכות הטפטוף -  בגינה ממוצעת, קו טפטוף מספק כמות מים דומה לכל הצמחים, ללא קשר למידת חשיפתם לשמש. יחד עם זאת, יש לזכור שצמחים בתנאי צל חשופים לרמת התאיידות נמוכה מצמחים שחשופים לשמש מלאה. בהקשר זה יש להתייחס לא רק למידת החשיפה לשמש, אלא אף לעוצמת הרוחות הנושבות בגינה במהלך שעות היום בעיקר. רוחות משפיעות על פיזור יעיל של מים בעת השקיה בהמטרה.


יעילות הממטרות -  חשוב לבדוק את פיזור הממטרות ואת יעילותן. כל חלק במדשאה אמור ליהנות מכמות מים שווה, אך יש הפרעות שונות, שמונעות פיזור אחיד ויעיל של המים: ירידה בלחץ, פיות סתומות באבנית או לכלוך, צמחים שצמחו אל תחום ההשקיה, רוחות ועוד.


השקיית יתר - בעלי גינות נוטים להשקות בקיץ מעבר לדרוש, עקב חשש שהגינה תתייבש. זה קורה בין היתר כאשר מגלים לפתע שהדשא הצהיב. חשוב לדעת, כי ברוב במקרים לא מדובר בעודף ברזל וגם לא בחמסין, אלא בעודף מים בקרקע.


שמירה על לחות הקרקע - מומלץ לפזר חומרים שקיימים בשוק ובטבע מתחת לנוף הצמחים ולהפחית את רמת ההתאיידות. פעולה זו תסייע גם במניעת עשבייה, שמפחיתה את כמות המים שמגיעים אל הצמחים אותם אנו מעוניינים לטפח.

 

חיסכון מים במדשאות - עדיף לדשן מדשאות ברמות גבוהות של אשלגן, שידוע כמשפר יכולת הצמח לעבור את חודשי הקיץ בשלום. השימוש באשלגן אינו גורם למדשאה נזקים בלתי הפיכים ומצבו הטוב של הדשא מונע מבעל הגינה מצב של השקייה מיותרת. הדשנים המיוחדים למדשאות מכילים אשלגן וברזל לשיפור מראה העלים ולשיפור בצימוח. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי