חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
צמחים בבית ובמשרד - מטהרי אוויר מן הטבע

כיצד מתמודדים עם אוויר לא זורם בבית? איך מתמודדים עם האוויר הדחוס במשרדים ברבי הקומות המודרניים? כיצד צמחים יכולים לסייע בבית, במקום העבודה ובבית הספר? שלומית שלו ממשתלת שלומית משיבה על שאלות אלו ומעניקה טיפים חיוניים.זיהום האוויר בתחום הבית או במשרד, מסכן אותנו יותר מהאוויר המזוהם מחוצה להם. בבית המרוהט ובמשרד קיימים כימיקלים, כמה מהם רעילים, שהם חלק מהריהוט, שטיחים, צבעים וציוד אלקטרוני. הסיכונים מכל אלו עלולים להיות גבוהים בבניינים ובמשרדים המודרניים, רובם ברבי קומות. מדובר במיוחד בחללי עבודה ובמשרדים שאינם פתוחים לאוויר, שאין בהם זרימה חופשית של רוח ואשר בנויים מחומרים שהפכו נפוצים בעשורים האחרונים.

רשימת הציוד שפולט רעלים אל חדרי הבית או אל חללי המשרד - ארוכה. רצוי לפיכך, 'לחזור אל הטבע' ולהתמקד בפתרונות קיימים, נגישים ויעילים, בסיוע צמחים שנמכרים במשתלת שלומית בהיקף נרחב.

שלומית שלו: "בניסויים שערכו מדעני נאס"א, התברר שצמחי בית רבים מסוגלים לטהר אוויר בבית המגורים או במשרד. הם מנקים את האוויר מרעלים המאיימים על בריאותנו, סופחים אדים רעילים שמצויים בחלל הבית או המשרד ומאידך, מסוגלים לשחרר חמצן בחזרה לאוויר."

ד"ר ביל וולברטון, איש נאס"א, הוכיח שצמח מזן "ירקה מצויצת מגוונת", מסוגל להפחית רמות של פחמן דו-חמצני בחדר. שיעור ההפחתה מדהים: כ-96%, תוך פחות מיממה." ממצא מדהים זה סותר את האמונה העממית, לפיה אסור לגדל צמחים בחדר השינה. כמות הפחמן הדו חמצני שצמחים פולטים במהלך הלילה היא מזערית. צמחים היו ונותרו מסנני האוויר היעילים והטבעיים, שנחשבים ידידותיים לאדם ואולם מדובר בצמחים מסויימים, שמומלצים למטרו אלו.

כ-50 צמחים נבדקו ונמצאו כקולטי רעלים ומשחררי חמצן לאוויר בבית או במשרד: קיסו החורש, דרקונית כנרית, שרך כליין קיפח, ספטיפילום, פיקוס בניימיני ועוד. כמה מלים על הצמחים האלו:


ספטיפילום – יפה ויעיל. בעל תפרחת לבנה. סופח חומרים שמצויים בחלל הבית או המשרד, כתוצאה מנשימת האדם. הספטיפילום סופג גם אדי בנזן ופורמלדהיד. מתאים במיוחד לחדרי שינה ולמטבחים וזאת בזכות יכולתו לשפר את איכות האוויר בחללים דחוסים, שסובלים מאוורור גרוע. הספטיפילום רגיש למחסור במים. אוהב אור, אך שורד גם בתאורה גרועה.


דרקונית קנרית - צמח יפה דמוי דקל. מומלץ להניח בבית או במשרד ליד ציוד המחשב, הוא יעיל במיוחד בספיגת אדי קסילן וטרי-כלורו-אתילן – שניהם נפלטים ממחשבים, מדפסות, מכונות צילום ומחלק מהרהיטים העשויים מ- MDF. בכדי לשמור על צבע העלווה הוא זקוק לעוצמת אור גבוהה. אוהב מצע לח – יש להימנע מעודף מים וכמו כן מיובש.


דרקונית דרמית (דרצנה) - מטהר אוויר יעיל, שמסלק מהאוויר את הבנזן שמקורו בחלקי ריהוט מסוימים. אוהב אור ומצע לח.


קיסוס החורש - צמח חסון ולא מפונק. מעדיף לצמוח במקום מאוורר. אוהב אור ולחות, אך מתפשר גם על עצמת אור נמוכה. אינו זקוק להשקיה רבה. זכה בציון מרשים בניסוי של נאס"א. התגלה כבעל יכולת לנקות את האוויר מחומרים רעילים. תורם לשיפור רמות החמצן בכל חלקי הבית או המשרד. 


שרך כליין קיפח יעיל בספיגת אדים כימיים, כולל פורמלדהיד. תורם להגברת הלחות בבית ובמשרד. יעיל במיוחד בחדרים דחוסים ולא מאווררים, כמו משרדים ברבי קומות או במרתפים. השרכים אוהבים מים רבים ומסתפקים גם בעוצמת אור נמוכה.

 

חרצית  צמח בית מצטיין בסינון כימיקלים, כולל פורמלדהיד ובנזן. מסוגל לסנן גם אמוניה, שמקורה בחומרי ניקוי. צמח חד-שנתי, שמתפקד גם כקישוט פורח, אך אורך חייו כחודש. לאחר מכן אפשר   להעבירו לגינה.


פיקוס בנימין – זן מצוי, פופולארי ומוכר היטב. משמש כמסנן אוויר מעולה. אוהב אור, רגיש לעודף השקיה. הצבת עציץ או אדנית עם פיקוס בנימין ליד דלת הבית או המשרד או סמוך לחלון שפונה לכביש, תתרום לספיגת הגזים הנפלטים ממכוניות.


דקל אריקה כמו רוב הדקלים, זהו צמח מעולה לסינון אוויר בבית. תורם להוספת לחות לאוויר בחלל דירה או משרד. יודע לסנן מזהמי אוויר ביתיים. מעדיף מקומות חמימים, לא חשופים לרוח. מתפתח יפה בעוצמות אור גבוהות. זקוק למעט מים. בקיץ לדוגמא, ניתן להסתפק בהשקיה אחת  בשבוע. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי