חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפוח עצים בגינה - חלק א
נטיעת עץ אינה פעולה חד פעמית. מדובר ברומן מתמשך של טיפול וטיפוח. שלומית מעניקה כמה טיפים חיוניים לטיפוח עצים בגינת הנוי שלנו. דבר אחד מובטח. על נתינת אהבה והשקעת מאמץ – מחזיר לנו העץ בריבית ד'ריבית ותורם לגינת הנוי שלנו תרומה שלא תסולא בפז.

חשוב לקיים חשיבה גם בשלב של טרם נטיעת עץ. לחשוב היטב אם אנו מעוניינים בעץ פרי או בעץ נוי, לחשוב על מיקום, על איכות ועומק האדמה במקום המועמד לנטיעה, לתכנן את נפח ההתפתחות העתידית של העץ, להעניק מחשבה למידת הצל שהעץ ייתן מעל לחלקי הגינה שלנו ולנסות להבין מהן ההשלכות של צל זה על הצמחים האחרים בגינה.

החל מהרגע בו נטענו עץ, יש לעקוב אחר התפתחותו, למנוע ממנו מחלות ומזיקים ולסייע לו בעיצוב הגזע והנוף. כדי לדעת איך לעשות זאת, חובה להתאים את צורות הגיזום השונות לזן העץ. להתחשב בעצים שדרכם להתפתח במהירות לגובה, או לעצים שטבעם להתפשט לצדדים וליצור כתם צל גדול. בעצים רחבי נוף, הגזע המרכזי מתפצל לזרועות, ענפים, בדים ובני בדים, עליהם צומחת העלווה.

מקובל להתייחס לעצים צריפיים, או לעצים רחבי צמרת. העצים הצריפיים, מאופינים בגזע מרכזי מוביל לכל גובהו, כשענפיו נלווים אליו די בצמוד ובמקביל. לדוגמא: ברוש צריפי וצפצפה. עצים אלו ניחנים בבקרה הורמונלית, שלא מאפשרת התפתחות ענפים צדדיים לענפים מובילים שמתחרים בגזע המרכזי.

בעצים רחבי הצמרת המצב שונה. בתחילה הגזע הוא החלק המוביל בעץ, אך ם השנים נחלשת ה"מובילות" של הגזע ונוצרים ענפים שמתחרים בגזע. אפשר להבחין במצב כזה בעצי הזית, כאשר גזעם מאבד את תכונת "המוביל" וענפים צדדיים מתחרים זה בזה ויוצרים עץ סבוך, בעל צורה שונה מזו שהיינו רוצים לראות.

בעצים שגידולם צריפי, כמעט ואין צורך בגיזום או בהתערבות שלנו. הטבע עושה את שלו, כפי שנהוג לומר. המצב שונה לחלוטין בעצים רחבי הצמרת. עצים אלו דורשים מעקב צמוד ו"התערבות" בצורת צימוח הענפים. ביצוע קיטום צריך להתבצע בזמן אמת, כדי לעצור התפתחות העץ בצורות והכיוונים לא רצויים.

כמה מלים על קיטום נכון בעצים: לעץ צעיר יש גזע מרכזי אחד, עם קדקוד צמיחה יחיד. בעונת הגידול מסתעפים ממנו ענפונים צדדיים, אותם רצוי לקטום. כל קיטום כזה נותן עדיפות לגזע הראשי ומאיץ את התפתחותו. למרות זאת, חשוב לא להסיר את הענפון כולו, עד הגזע, כדי שיתפתחו על השארית עלים. עלים אלו מייצרים אנרגיה שהעץ זקוק לה, לטובת התעבות הגזע וצמיחה בקצב מהיר.

הסרת ענף מתחרה לגזע תתבצע תוך קיטום הענף כולו, עד בסיסו, כדי שענפים מסוג זה לא יהפכו מתחרים לגזע ויתעבו לצידו. במצב של תחרות, הענפים הלא רצויים גוזלים מהגזע המרכזי מזון ואנרגיה.

אם החמצנו ענפון שהתפתח ומאיים על הדומיננטיות של הגזע, רצוי להסירו בשלבים, כדי שלא ייווצר על הגזע פצע גדול מדי.

מושג חשוב נוסף בטיפוח עצים הוא 'תמיכה'. שתיל צעיר זקוק לתמיכה, עד ששורשיו מעמיקים בקרקע ונאחזים בה בעצמה מספקת. למרות זאת, יש לזכור: גם הגנת יתר על עץ לא רצויה. תנועת עץ ברוח מחזקת אותו ומשפיעה לטובה על התעבות הגזע.

 אזהרה: אסור לתקוע את עמוד התמיכה (סמוכה) קרוב מאוד לגזע ואין לקשור אליה את העץ. גזילת אפשרות התנועה אינה לטובתו. הקיבוע הנכון כולל הצבה בקרקע של שני עמודים, המוצבים במרחק של 30 עד 40 ס"מ מהגזע, כשאחד אחד מהשניים תקוע בכיוון ממנו נושבת הרוח.

קשירת העץ לסמוכות מתבצעת במחצית גובה העץ או מעט מתחת למחצית זו. רצוי לבחור מקום בו הגזע כבר מעוצה וקשיח. אם הגזע עדיין צעיר ולפיכך גם דק וגמיש - כדאי לעגן אותו לסמוכות בנקודת חיזוק נוספת, כ-20-30 ס"מ מעל לנקודת הקשירה הראשונה.

בעת קשירת העץ אל סמוכה או זוג סמוכות – רצוי מאוד להגן על קליפת העץ מפני פציעה. על כן מומלץ לבצע קשירה ברצועה שטוחה, עשויה פלסטיק או בד ואל להשתמש בחבלים. אם בכל זאת משתמשים בחבל, חובה להשחיל אותו אל תוך צינור פלסטי. אפשרות נוספת: לעטוף את הגזע בפיסת גומי (פנימית, או צמיג). הגנה זו עשויה למנוע פציעת קליפת העץ ויצירת שפשוף או פצע.

בעת הקשירה יש לזכור את ההנחיות הבאות. אין להדק לולאה סביב הגזע, שהרי הוא גובה ומתעבה. כמו כן אסור לקשור את העץ בחוט ברזל, מחשש לחיגור ולפציעה.

לקריאה על טיפים נוספים בטיפוח עצים – לחצו כאן. 

 

טיפוח עצים בגינה - חלק ב


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי