חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
שושנות וצמחי מים לבריכות נוי

לצד צמחי הבית והחוץ מציעה משתלת שלומית גם צמחי מים לבריכות נוי ובראשן את שושנת המים, שנחשבת בצדק, לאחת מהפריחות היפות ביותר בטבע. פריחת השושנות, בשילוב עם העלים הגדולים והמיוחדים שלהן, יוצרות צמח אקזוטי ומיוחד, שמעניק לגינה נופך ייחודי ותוספת שלא ניתן להתעלם ממנה.

קיים מבחר גדול ומרהיב של שושנות מים. אחד מכל המבחר הזה, יתאים לצרכים של מתכנן הגינה ולטעמו.

כמה עובדות יסוד: שושנות המים חייבות לגדול במים עמוקים, אך העומק משתנה מזן לזן. יש זנים שיסתפקו בעומק של 30 עד 45 ס"מ. זנים אחרים צומחים טוב יותר במים בעומק של 50 עד 80 ס"מ.  

 את שושנות המים מגדלים בעציצי רשת, או בכלי קיבול מיוחדים מפלריג. עציצים אלו מאפשרים את חילוף הגזים החיוני להצלחת הצמח, בין קנה השורש לבין המים. מסיבה זו, כלי קיבול רגילים לצמחים, אינן מתאימים לגידול שושנות המים, משום שהם אטומים ומונעים את חילוף הגזים.

המכלים חייבים להיות בגודל אופטימלי, שיאפשר צימוח של לפחות שנתיים. בתום 24 חודש מומלץ לפצל את קנה השורש לשניים ולשתול כל אחד מהחצאים בכלי אחר.

שתילי שושנת המים שתולים באדמה חרסיתית כבדה, כגון חמרה. מעליה נוהגים לפזר תערובת של גרנוליט מצרית. שילוב זה שומר על קנה השורש מפני הדגים שבבריכת הנוי ומאפשר התפתחות של מושבות הבקטריות, אשר מסייעות בשמירה על איכות המים.

השתילה במכלים מאפשרת גישה נוחה לצמחים, לטיפול תקופתי, דישון, הדברה של מחלות וניקיון עלים ופרחים רקובים.

קיימות שתי קבוצות עיקריות של שושנות מים: שושנות המכונות 'הרדי' ושושנות טרופיות. את שתי הקבוצות ניתן לגדל בארץ ישראל. יחד עםן זאת, חשוב לציין, שהשושנות הטרופיות לא ישרדו באזורים בהם החורף קר מדי.

העלים וגם הפרחים של השושנות הטרופיות יוצאים ממרכז אחד בקנה השורש. אצל שושנות מזן 'הרדי' יוצאים הפרחים והעלים לכל אורך קנה השורש. הפרחים צפים בדרך כלל על פני המים, בעוד שהשושנות הטרופיות עולות מעל המים ונראות כאילו הזדקרו מתוכם.

שושנות טרופיות מתעוררות בשלב מאוחר יותר של השנה – בעונת האביב - לאחר שסיימו את תרדמת החורף שלהן. שושנות הרדי מתעוררות מוקדם באביב ונכנסות לתרדמת מוקדם יותר בחורף.

המסקנה מכך ברורה: כדי להשיג פריחה ארוכה לאורך העונה, מומלץ לשלב בין שושנות הרדי לבין שושנות טרופיות.

ומה באשר לטיפול? בניגוד למיתוסים - שושנות מים לא דורשות טיפול צמוד ודישון רב. ניתן להסתפק ב-20 גרם דשן בפירוק איטי, פעמיים בעונה.

כדי לשמור על מים נקיים, מומלץ להסיר עלים שמצהיבים ונרקבים. אם השושנה מתפרסת יותר מדי ומכסה למעלה מ-50% מפני השטח של מי הבריכה, רצוי לקטום חלק מהעלים, מבלי לפגוע בפריחה.

הטיפול בשושנות המים נועד בין היתר, להתגוננות מפני מתקפות של כנימות. ההמלצות לטיפול נגד כנימות כולל שטיפה של הכנימות מהעלים יום יום, על ידי צינור מים. הכנימות שנופלות למים נאכלות על ידי הדגים. ניתן לטפל בכנימות גם באמצעות חומרי ריסוס שאינם פוגעים בדגים.


ומה באשר לטיפול? שושנות מים לא דורשות דישון רב. ניתן להסתפק ב-20 גרם דשן בפירוק איטי, פעמיים בעונה.

כדי לשמור על מים נקיים, מומלץ להסיר עלים שמצהיבים ונרקבים. אם השושנה מתפרסת יותר מדי ומכסה למעלה ממחצית פני השטח של מי הבריכה, מומלץ לקטום חלק מהעלים, מבלי לפגוע בפריחה.
הטיפול בשושנות המים נועד בין היתר להתגוננות מפני מתקפות של כנימות. ההמלצות לטיפול נגד כנימות כולל שטיפה של הכנימות מהעלים יום יום, על ידי צינור מים. הכנימות שנופלות למים נאכלות על ידי הדגים. ניתן לטפל בכנימות גם באמצעות חומרי ריסוס שאינם פוגעים בדגים. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי