חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
בצלים ופקעות – בנק המים של הגינה
מה ההבדל בין צמח עם שורשים לבין צמח עם שורש מעובה? מה יתרונם של פקעות ובצלים? כיצד ניתן ליהנות מהם לאורך כל ימי השנה? שלומית ממשתלת שלומית – משתלת צמחי הבית הגדולה בישראל – מעניקה טיפים מרכזיים על תחום רחב זה.

בצלים, פקעות וקני-שורש שאנו מטמינים אצלנו בגינה, הם צמחים שמתפקדים כאיברי אגירה של מים ומזון. הם קשורים למשפחת הגיאופיטים. במשפחה זו ניתן לפגוש את הבצלים (לדוגמא: פרח הינקינטון), את הפקעות (לדוגמא: רקפת) ואת קנה השורש (לדוגמא: אירוס). בהקשר זה אפשר למנות גם את הצמחים בעלי השורש המעובה (לדוגמא: נוריות). 
הצמחים שנהנים מבצלים, פקעות או שורשים מעובים, זוכים למאגר מים עצמאי משלהם. מעין דבשת צמחית, שהופכת את גידולם לקל יותר ומקטינה את החשש לחייהם עקב איחור בהשקיה. 

תיכנון השתילה:
לקראת התיכנון כדאי להתחשב באופי כל פקעת ובצל המתייחס לגובהו, צבע ומועד הפריחה ורמת ההיחשפות לשמש. ניתן לתכנן רצף פריחה בגינה החל מהחורף ועד סוף האביב. 
בצלי הפרחים מתאימים למגוון אפשרויות גנניות. ניתן לשתלם בערוגות, כתוחם ערוגה רב שנתית, לאורך גדר, למטרות כיסוי שטח, סביב גזעי עצים ושיחים ולשתילה באדניות ועציצים. שתילה מקובצת של מינים נפרדים מעצימה ומגבירה את אפקט הפריחה.
רצויה השתילה בקבוצות ובמספר אי זוגי של קבוצות - כל המרבה הרי זה משובח!
בחורף הדשא בתרדמת, לכן ניתן לשתול כלניות, נרקיסים ועוד ברחבי הדשא אך יש להתחשב בעובדה כי אין לכסח את הדשא עד להתייבשות עלוות הצמחים.

איחסון בצלי הפרחים עד לשתילתם  או איחסון הבצלים והפקעות במהלך הקיץ הוא תהליך חשוב ביותר. הקפדה על תנאי איחסון נכונים תבטיח קבלת פריחה מיטבית. בחלק גדול של בצלי הפרחים, הפרח נמצא בצורה מושלמת בבצל, ולכן חשוב לאחסנם במקום יבש ומאוורר, רצוי בשקיות נייר. אין לאחסן פקעות ובצלים בשקיות פלסטיק אטומות.
במהלך הקיץ, הבצלים והפקעות נמצאים בתרדמה. אם הם שתולים בגינה באיזור עם השקיה בקיץ עלול חלק מהם להירקב, לכן יש להוציא את הבצלים והפקעות מהקרקע בתום עונת הגידול (בסביבות מאי-יוני), לנקותם מהעלווה שנשארה ומשאריות אדמה ולאחסן במקום מאוורר ויבש בטמפרטורה של כ-25 מעלות עד לסתיו הבא.
יש להימנע מאחסונם בקרבת פירות בשלים כמו תפוחים ובננות, המפרישים אתילן שהוא הורמון צמיחה העלול לשבש את הפריחה.
יש לברר האם נדרשים תנאי אכסון מיוחדים לפני השתילה- ככלל אין צורך לקרר את כל הבצלים והפקעות במקרר לפני השתילה, מלבד יקינטון, צבעוני וכרכום.
את בצלי הצבעונים יש לקרר ב-5 מעלות למשך 9-6 שבועות לפני השתילה. מטרת הקירור היא לאפשר פריחה מוקדמת.
בצלי בולבינלה, ליליום, נרקיס חצוצרה, שושן, וסקילה פעמונית רצוי לאכסן במקום קריר עד למועד השתילה הרצוי.
יש להימנע משתילה בימים בהם הטמפרטורות גבוהות ולברר האם נדרש טיפול מקדים לפני השתילה דוגמת כלניות ונוריות שיש להשרות במים, בצל ולא בשמש, כ-12 שעות לפני השתילה ובתום ההשריה לשתול מיד בקרקע.

שתילת בצלים ופקעות מומלצת החל מאוקטובר ועד סוף דצמבר, ויש לשתלם רק לאחר שמזג האוויר מתקרר משמעותית ולא להיצמד לתאריכים הרשומים על עטיפות הבצלים. 
תקופת הגידול הראשונית של פקעות ובצלים היא הסתיו. תקופה זו מתאפיינת באי יציבות של כמות המשקעים ועל כן יש להקפיד על מעקב אחר לחות האדמה בה הטמנו את הפקעות והבצלים. גם לאחר הנביטה, יש לשמור שפקעות או הבצלים יזכו למים בכמות מומלצת ולא לסמוך על היותם כלי קיבול למזון ומים. מחסור במים יפגע בפריחה העתידית של הצמח.
על כיוון שתילת הגיאופיטים: ברוב הגיאוטיפים - השורשים יבצבצו מהחלק הרחב ועל-כן הוא יונח כלפי מטה. יוצאי דופן בתחום זה הן הנוריות, שדווקא החלק המחודד שלהן אמור להיות כלפי מטה. אצל רקפות הסימנים שונים: החלק השטוח יוצב כלפי מטה והחלק הקעור – כלפי למעלה.

מרחק שתילה: מרחק השתילה המומלץ בין פקעות הוא 5 עד 30 ס"מ, בהתאם לסוג הגיאופיט. 
דישון: הגיאופיטים כוללים אנרגיה חיונית לצמח. למרות זאת, ניתן לדשן למען הגברת הפריחה. את הדשן מומלץ להוסיף בעת השתילה. מומלץ מאוד להעדיף דשן בשחרור איטי.
ניקוז: יש לשתול בקרקע מושקית ומנוקזת היטב (בייחוד באדניות ומיכלים), בצלים הנשתלים בקרקע בה המים עומדים עלולים להירקב.
השקיה: תקופת הגידול הראשונית של פקעות ובצלים היא הסתיו. תקופה זו מתאפיינת באי יציבות של כמות המשקעים ועל כן יש להקפיד על מעקב אחר לחות האדמה בה הטמנו את הפקעות והבצלים. גם לאחר הנביטה, יש לשמור שפקעות או הבצלים יזכו למים בכמות מומלצת ולא לסמוך על היותם כלי קיבול למזון ומים. מחסור במים יפגע בפריחה העתידית של הצמח.

מרבית צמחי הבצל והפקעת הם רב שנתיים, ותקופת הצימוח והפריחה מלווה בתקופת תרדמה. הצימוח העליון שמעל פני הקרקע מתייבש בסוף כל עונת צימוח, ומתחדש בעונה הבאה. אין לתלוש את העלים אלא רק לאחר שהצהיבו והם ניתנים לתלישה בקלות. 
במהלך הקיץ, הבצלים והפקעות נמצאים בתרדמה. אם הם שתולים בגינה באיזור עם השקיה בקיץ עלול חלק מהם להירקב, לכן יש להוציא את הבצלים והפקעות מהקרקע בתום עונת הגידול (בסביבות מאי-יוני), לנקותם מהעלווה שנשארה ומשאריות אדמה ולאחסן במקום מאוורר ויבש בטמפרטורה של כ-25 מעלות עד לסתיו הבא. האחסון חייב להיעשות בכלים פתוחים ומאווררים. 

גלריית תמונות


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי