חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
ההדרים – הוד והדר בגינה הביתית
רובינו מכירים את ההדרים (שם מדעי: Citrus) מקערות הפרי. תפוזים, אשכוליות ולימונים שמשמשים אותנו בשגרת האכילה בבית. שלומית ממשתלת שלומית – משתלת צמחי הבית הגדולה בישראל, מרחיבה מעט על עצי ההדר שיוצבו בגינה שלנו.

חשוב לזכור: ההדרים הם עצים ירוקי ומניבי פרי יפהפה. ולראיה: מקור השם העברי הדר, בהדרם של הפירות. מקור הפרי היפה היפה הזה, בדרום-מזרח אסיה, אך מזה מאות שני הם נפוצים גם באגן הים התיכון. עם ההדרים נמנים התפוז, הלימון, האשכולית, המנדרינה, הקלמנטינה, האתרוג, הפומלה, הפומלית ורבים אחרים. חלק מעצים אלו מתאימים ואף רצויים לגידול בגינה.

"על-פי נתוני מועצת הצמחים, תושבי מדינת ישראל צורכים מדי שנה 200 אלף טון פרי הדר. ואולם אין סטטיסטיקה על מספר הישראלים שבחרו בעצי הדר לגיוון גינתם. על-אף זאת, אני יכולה לקבוע בוודאות, שמספר הגינות בארץ שמגדלים בהם הדרים – גדל בקצב מרשים."

למי שמתכוון ליהנות מעץ ההדר ולא רק מפירותיו – חשוב לדעת, כי ההדר פורח בעיקר באביב ומפיץ ריח נעים ומיוחד. הפרי על העצים שניטע בגינה יבשיל בסתיו ובחורף.

הסטטיסטיקה המצטברת של משתלת שלומית מלמדת שהעץ המנצח במצעד עצי ההדר לגינה הוא עץ התפוז. מלבדו נוהגים לנטוע עצים של מנדרינות, לימונים ואתרוגים. לצידם נוטעים רבים את עצי ההדר לנוי.

כמה מלים על הטיפול בהדרים: עץ הדר זקוק לאור ושמש. מומלץ מאוד שלא לטעת אותו בצד הצפוני של הבית. מומלץ להשקותו ולדשנו בהתאם להוראות. רצוי מאוד להקפיד על גיזום עץ ההדר. המלצה זו חשובה במיוחד בגינה לא גדולה, שכן עצי ההדר מפתחים את נופם לקוטר שעלול להפריע. חשוב לדעת, כי ההדרים מגיבים היטב לגיזום שמתבצע מיד לאחר קטיף הפירות ולפני מועד הפריחה, שמגיע ברב המקרים בחודשים ינואר, פברואר או מרץ.

לקריאה על זני ההדרים המתאימים לגינה – לחצו כאן 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי