חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
קקטוסים – הקשיחות המרהיבה של עולם הצמחים
צמח הצבר יכול להיות עוקצני מאוד מבחוץ, אך מתוק כדבש מבפנים. בעל גוון משעמם מבחוץ, אך בעל גוון זרחני מבפנים. כך בדיוק גם הקקטוסים למיניהם. צמחים בשרניים, מגושמים ומשעממים לכאורה, אך בעלי מגוון רחב מאוד של צורות גידול ומראה אקזוטי, בשלל צבעים שמציתים את הדמיון. שלומית ממשתלת שלומית - משתלת צמחי הבית הגדולה בישראל, מספרת על הצמח המופלא הזה, על קצה המזלג. 

הקקטוס, בהיותו בשרני, הוא צמח עמיד יחסית, שיכול לשרוד תקופות ארוכות יותר ללא השקיה ישירה ולסבול גם תנאי קרקע קשים ואקלים לא נוח. למרות זאת, רצוי להתייחס גם אל הקקטוס כצמח שדורש תשומת לב וטיפול אוהב. למי שיתמיד בכך, מזומנת חוויה מיוחדת, שכן משפחת הקקטוסים, על שלל זני המשנה שלה, יכולה ליצור פינות חמד ייחודיות ומרהיבות, עם פרחים מיוחדים ושלל צבעים, וכל זאת עם כמות השקיה מינימלית.
הקקטוסים מגיעים אלינו מיבשת אמריקה, החל בקנדה בצפון ועד פטגוניה בדרום. בעולם מוכרים אלפי מיני קקטוסים, בעלי מראה מגוון, שלל צבעים רבים וגם קוצים שונים ומגוונים. רובם מתאפיינים בקצב צימוח איטי, עלי גבעול בשרניים וקוצים בצורות שונות.

תפקדי הגוף הבשרני – לאגור מים ומזון לימי מחסור. הקוצים אינם אלא עלים שהתנוונו וחדלו לקחת חלק בפוטו-סינתזה. 

בדומה לצמחים רגילים, אין להשקות גם את הקקטוסים יתר על המידה. גם הם עלולים להירקב וגם שורשיהם עלולים להיפגע. ההקפדה על כמות לחות ממוצעת נדרשת בעיקר כשמגדלים את הקקטוסים במכלים או אדניות. במקרה כזה מומלץ להקפיד על קרקע קלה ועל ניקוז יעיל. מאידך, הקקטוס הוא צמח חזק ועשוי לשרוד ולקשט גם פינות שקשה להשקות אותם תדיר.בגינות רבות נהוג ליצור "קוקטייל" של קקטוסים, כדי ליצור פינות חמד מגוונות ויפות לעין. בשלב התכנון של ה'קוקטייל' רצוי לחשוב על מרקם הצבעים שיהיה בפינת הקקטוסים ולדעת מראש, מה הוא הגודל שכל אחד מזני הקקטוס צפוי להגיע אליהם, שכן חלק מהזנים עשויים להגיע לגובה רב ו/או לרוחב מרשים.

לרבים מזני הקקטוסים יש פריחות מרהיבות וצבעים רבים ואף מפתיעים. חלקם נפתחים בשעות החשיכה. אחרים נפתחים דווקא ביום. יש מגוון רחב גם בתחום גדלי הפרחים. חלקם גדולים ומרשימים וחלקם קטנטנים. את הקקטוסים האלו, שמפתיעים אותנו עם פריחה מרהיבה – רצוי לגדל במיקום שיש בו שמש מלאה, אך הפרחים יענגו אותנו גם בחלקי הגינה המוצלים במשך מחצית היום.


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי