חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
עציצים בכתות הלימוד - תרומה חשובה לאיכות האוויר וגם לאיכות הלימודים


ש: למה להשקיע ולטפח עציצים?


יש לכך סיבות רבות אומרת שלומית: חינוך לטיפוח ערכי טבע ויופי, ללמוד לראות ולהקשיב לצרכים של הזולת במקרה הזה של צמח שלא יכול לדבר אבל בהחלט אפשר לראות לפי העלים מה הוא מרגיש וחושב, ללמוד לא לצעוק בכיתה- הצמחים לא אוהבים שצועקים להם באוזן, לשמור על הניקיון. אפשר גם לשלב את גידול העציצים עם תחרות בין הכיתות: מי יצליח לסיים את השנה עם צמח יפה יותר.


ש: אלו צמחים מתאימים לגידול בכיתת לימוד?


מומלץ לגדל צמחים במכלים גדולים יחסית של 30-100 ליטר. הסיבה היא שעציצים גדולים במכלים גדולים הם בעלי פוטנציאל טוב יותר לשרוד. 
יש למקם עציצים בפינות המוארות, קרי ליד חלון הכיתה. לא לשכוח תחתית בגודל מתאים כדי שעודף המים לא ירטיב את הריצפה. להתרחק ממזגנים וממקורות חום. לא להתלהב יותר מדי. עודף מים לא מוסיף בריאות ולכן להשקות רק פעמיים בשבוע.


ש: איך מטפלים?


משקים את הצמח פעמיים בשבוע, עד ששכבת הקרקע העליונה לחה. לא להתבלבל! אם שוכחים להשקות והקרקע נהית מאוד יבשה, המים זורמים מהר החוצה. זה לא סימן שיש עודף מים זה דווקא סימן שהצמח מאוד צמא ולכן במקרה של התיבשות להשקות במנות קטנות כל כמה שעות. אם יש בעיה, נציג של הכיתה מוזמן לבקר באחת ממשתלות האיגוד ומומחי המשתלה ישמחו לתת לכם עצה ועזרה.


ש: מה הם הצמחים שמתאימים לגידול בכיתה?


מינים שונים של פיקוסים בהם: בנימינה, הגומי, תאילנדי, מינים שונים של דרצנות ובהם טריקולור, סוגים שונים של שיפלרה וכן סינגוניום ופוטוס- פילנדרדרום.


ש: מה יעלה בגורל העציצים בסוף השנה?


נשאלת השאלה מי יטפל בעציצים בחופשת הקיץ הארוכה שתבוא עלינו לטובה בשנה הבא? "אין בעיה" אומרת שלומית ומציעה מספר פתרונות. "אפשר לרכז את כל העציצים בחממה או פינה מוצלת בבית הספר ולהקים חוג ידידים שידאג לבקר את הצמחים פעמים –שלוש בשבוע. אפשר לתת אותם תרומה למוסד. אפשר בסוף השנה לעשות יריד ולמכור מוצרים פרי עבודות יד של תלמידים ובהם גם את הצמחים לטובת בית הספר. אפשר לתת אותם לתלמיד המצטיין של הכיתה ויש עוד הרבה רעיונות". 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי