חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
ירוק בעיניים - עם פחות מים
תכנון מוקדם: תכננו מראש את מבנה הגינה, שטחי המדשאות, השבילים, סוג העצים והצמחייה, בהתאם להעדפותיכם, צורכי הצמח ולתנאים הקיימים בשטח. הכרת צורכי הצמחים ומידת התאמתם הטבעית לסביבת הגינה היא תנאי הכרחי בתכנון הגינה. אוהבי שמש או צל? אגרסיביים או עדינים? מתפתחים לגובה? לרוחב? לעומק? "שתיינים" או חסכניים? 

חשוב לקבץ צמחים בעלי דרישות מים דומות ולמקם אותם יחדיו. צמחייה זוללת מים כמו מדשאות המושקות בהמטרה, יש להפריד מצמחייה הסובלת מהשקיה מרובה.

לקבלת משטחים ירוקים- לא תמיד נחוץ דשא. נוף ירוק ניתן ליצור באמצעות מגוון של צמחים (חלקים ירוקי-עד), בהשקעה נמוכה ובמינימום אחזקה.

בחירה נכונה: אתם בוחרים צמח במשתלה, אתם שוקלים מספר גורמים כמו: יופיו, עמידותו והתאמתו לגינה שלכם: התאמתו לתנאי האור/השמש/האקלים/האדמה והמחיר! למען הנוחיות, יצוינו כאן כמויות המים הנדרשות לצמחים השונים:

-        צמח טרופי = 1,200 מ"ק מים לשנה, לדונם.

-        צמח חסכני = 250   מ"ק מים לשנה, לדונם.

חשוב להתייחס במערכת השיקולים לצריכת המים של הצמח. הדבר חשוב לצמח, לסביבה וגם לחשבון המים הפרטי שלך. חשוב לבדוק עוד במשתלה פרטים הנוגעים להשקיית הצמח וללמוד את תכונות הצמח וצרכיו הייחודיים. בין היתר חשוב לדעת אילו צמחים חסכוניים במים. התאימו את שיטת ההשקיה המתאימה ביותר לצמח, לאזור ולסוג הקרקע.

כמות המים: כמות קטנה מדי של מים תגרום להתייבשותו של הצמח, אולם עודף מים עלול לגרום לריקבון, למחלות שונות וגם כמובן, לבזבוז מים. משך ההשקיה קובע את כמות המים המסופקת לצמח. מחשבים לפני שמשקים: מכוונים את מחשב ההשקיה לפי צורכי הצמח ולפי עונות השנה. חשוב מאוד להתאים את משך ההשקיה לאמצעים השונים: ממטרות, טפטפות, מתזים וכו'.

מועדי השקיה: מקובל לקבוע מועדי השקיה עפ"י שני גורמים: 
א. הצמח: צמח "שהרכין ראש" או שעליו מתחילים להתקפל, מבטא מצוקה ויש להשקותו בהקדם. עלינו להימנע ממצב זה.
ב. הקרקע: כדאי למשש את הקרקע בעומק 5-7 ס"מ. במידה ולא חשים לחות- סימן שזהו הזמן להשקות.

כללית, מומלץ להשקות בשעות הערב ובשעות הבוקר המוקדמות. השקיה בשעות שיא החום גורמת לאובדן מים בשל התאיידות מהירה ועלולה לפגוע בצמח.

אין להשקות בהמטרה בזמן שנושבת רוח. הרוח מרחיקה את המים ועלולה לגרום לאובדן של עד שליש מכמות המים המומטרים.

מדשאות - לדשא חזק, בריא וירוק, מומלץ לכוון את מועד ההשקיה סמוך ככל האפשר לסימני צמא ראשונים: שינויי צבע, אובדן ברק, התקפלות העלים. מרווח הזמן בין ההשקיות משפיע על עומק בית השורשים של הצמחים: ככל שהמרווחים גדולים יותר, מערכת השורשים תחדור עמוק יותר לקרקע והדשא יוכל לנצל כמות גדולה יותר של מים מעומק הקרקע. הגדלת מרווח ההשקיה (כלומר, הקטנת תכיפות ההשקיה) גורמת לשיפור האוורור בקרקע, דבר המאפשר לדשא להתפתח היטב. אפילו דריכה מסיבית על דשא שטופל באופן כזה, לא תגרום לא נזק.

כאשר מתגלה כתם יובש בתוך משטח גדול של דשא, יש להשקות רק את אזור הכתם ולא את המשטח כולו.

שיטות השקיה - המטרה בעיקר למדשאות. טפטוף לשיחים, בני שיחים רב שנתיים ועונתיים למיניהם ובמקרים מסוימים גם לדשא. התזה לצמחים השתולים בערוגות קטנות מאוד.

עצות "עשה" - מומלץ להקדיש מחשבה לתכנון ארוך טווח של אמצעי השקיה בגינתכם. יש להתאים את אמצעי ההשקיה לגודל הגינה ולסוגי הצמחים.

כדי לטפח גינה בריאה ויחד עם זאת לחסוך במים ובהוצאות, רצוי לשתול את הצמחים בערוגות נפרדות, לפי צריכת המים שלהם.

מערכת השקיה המאפשרת הפעלת ברזים נפרדים לאזורים שונים ובמועדים שונים, מבטיחה ניצול מקסימלי של המים בגינה וטיפול אופטימלי בצמח.

עדיף להשתמש בטפטפות ובכך להבטיח השקיה יעילה של אזור השורשים. בשיטת הטפטוף ניתן להשקות בכל שעות היום.

רצוי לבדוק מידי פעם אם הטפטפות אינן סתומות.

בשתילות חדשות של צמחים עונתיים, חשוב למקם את השתילים ליד הטפטפות או להוסיף טפטפות ליד גומת השתילה.

כאשר שותלים באביב או בקיץ, מומלץ להשקות את השתילים הרכים לעיתים תכופות עד לקליטתם. כאשר השתיל מתבסס השתיל מתבסס, יש לרווח את מועדי ההשקיה בהתאם לסוג הקרקע.

עצות "אל תעשה" - המטרה או התזה הן שיטות השקיה בזבזניות. חלק מהמים- מתאדים, חלק מהמים- משקה שטחים מיותרים. חשוב לדעת, כי השקיה בממטרות ובמתזים עלולה לגרום למחלות ולפגיעה בעלוות צמחים מסוימים.

המטרה בשיעור הגבוה מכושר הספיגה של הקרקע, תגרום לנגר עילי בלי שהמים יחדרו לעומק בית השורשים. אפשר לבדוק זאת באמצעות נעיצת מוט ברזל  דק, כשעתיים לאחר ההמטרה. אם המוט אינו חודר לאדמה בקלות, סימן שיש לתחח את הקרקע ו/או לדלל את מזרן הדשא. באדמות כבדות או מדרוניות, כאשר המים אינם חודרים לעומק בית השורשים, מומלץ להקטין את ספיקת הממטירים.

אביזרים חסכניים - שימוש נכון באביזרי בקרה להשקיית הגינה יתרום לייעול ההשקיה ולחיסכון משמעותי במים. אביזרים ניתן לרכוש בחנויות לממכר מוצרי בית וגן. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי