חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפול בוורדים - כל מה שרציתם לדעת

 איך בוחרים שתיל וורדים? כיצד שותלים אותם? כיצד דואגים לשיח וורדים על מנת שישיב לנו אהבה ופריחה יפהפיה? שלומית שלו, יזמת ובעלים של משתלת שלומית, לצד בעלה, מוטי, משיבה על חלק מהשאלות.

בחירת שיח הוורדים שלך - שיחי וורדים מגיעים חשופי שורש. שתיל בריא הוא בעל מערכת שורשים ארוכה ומסועפת. ארוך השורשים: כ-30 סנטימטר. רצוי לבחור שיח בעל 3-4 זרועות באורך של 20 ס"מ לפחות. יש להקפיד, שבכל זרוע יהיו לפחות מספר 'עיניים'. לא מזיק לקחת שיח שעל חלק מזרועותיו יש כבר ניצני לבלוב.

הקרקע והמיקום לוורדים שלך - בעת השתילה יש לזכור שוורדים מתפתחים היטב בקרקע פורייה, מאווררת ומוארת. יש לבחור לפיכך, מקום שיש בו לפחות 6 שעות שמש ישירה מדי יום. רצוי שהשתילה לא תהיה בצמוד לעצים שמתחרים עם שיחי הוורד על מים ומזון.

העונה מומלצת לשתילה - בחורף - חודשים ינואר פברואר. לעומת זאת, ניתן לשתול שיחי וורד ממכלים משך כל השנה. טרם השתילה יש לערב אדמה עם  קומפוסט ביחס של 66% אדמת גינה ו33% קומפוסט. רצוי לחפור גומות בעומק 40 סנטימטר וברוחב דומה. בתחתית הגומה מפזרים אדמה וקומפוסט ואז מניחים את שתיל הוורד. מכסים את השורשים ומהדקים בעדינות. אחר כך בונים תלולית המכסה את הגזע  עד לגובה ממנו יוצאות הזרועות.

תקופת הקליטה - שיחי הוורד מעריכים השקיה נדיבה. תהליך קליטת נמשך מספר שבועות, בהן נדרשת קרקע לחה. בתקופה זו רצוי שלא לדשן. לאחר הקליטה בקרקע, הוורדים אסירי תודה על השקיה מסודרת ומרובה מהרגיל בצמחים אחרים. חשוב לזכור, כי וורדים מבקשים שישקו אותם גם בעונת חורף שאינה גשומה במיוחד.

ההשקיה המומלצת לוורדים - שיחי ורדים זקוקים לכ-5 ליטר לכל שיח ליום. מומלץ להשקותם לפחות פעמיים בשבוע. חשוב לזכור: השקיה עודפת כאשר תנאי הניקוז לקויים, גורמת להצהבת העלים ולנשירתם. דישון: החל מתקופת האביב ועד תחילת החורף. דישון יכול להתבצע בשחרור איטי או מהיר, בהתאמה לסוג הדשן. דישון חודשי מתבצע עם דשן מסוג 20-20-20 - כ-10 גרם לכל ורד.

תספורת לשיחי הוורד -  את רוב הוורדים מומלץ לגזום בסוף החורף או בתחילת האביב, כש'העיניים' של השיח מתעוררות לחיים. הגיזום אמור לאפשר לשיח להישאר פתוח, בצורת גביע, על מנת שיגיע אור אל כל חלקי הצמח.

בין מטרות הגיזום: סילוק ענפים יבשים, שימור תפוח ההרכבה חשוף, שימור שיווי המשקל בין ענפי השיח, הסרת "חזירים" וגם מעט אסתטיקה.

בגיזום משתמשים במזמרה חדה. בעת גיזום ענפים מעוצים, שקוטרם 5 מ"מ ויותר, רצוי למרוח משחה שמונעת חדירת מחלות דרך הגלד.

הטיפול במחלות ומזיקים – נמכרים כיום זנים עמידים מהרגיל למחלות ומזיקים. ואולם יש להודות, כי שיחי ורדים מועדים לסכנות שונות: הבולטת  שבהם היא הפטריה שגורמת לקימחון, חילדון ולמחלת הכתמים השחורים. סכנות נוספות לורדים: כנימות העלים וחיפושית המלדרה, שמכרסמות את העלים. הטיפול במזיקים דורש חומרי הדברה. במשתלת שלומית יעניקו לכם ייעוץ פרטני באשר לטיפולים השונים שרצוי לנקוט בהם.

 

  

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי