חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
חוזרים אל ספסל הלימודים ואל העציצים

שלומית שלו: "לצד הערכים החינוכיים, קיימים היתרונות המדעיים של גידול צמחים בחלל כיתתי. מחקרים של מדעני נאס"א גילו, שרבים מבין צמחי הבית עשויים לסייע בטיהור אוויר בחלל המשמש למגורים, לעבודה או ללימודים. הם מנקים את האוויר מרעלים, סופחים אדים אלו ומאידך, משחררים אל החלל חמצן."

עד כמה זה משמעותי לאיכות האוויר בכתת התלמיד הפרטי שלך? חוקר נאס"א, ד"ר ביל וולברטון, הוכיח שהצמח מזן "ירקה מצויצת מגוונת", מסוגל להפחית את רמות הפחמן הדו-חמצני בחדר, בשיעור מדהים: כ-96%, תוך פחות מיממה. מחקרים אחרים הצביעו על כ-50 צמחים שנמצאו כקולטי רעלים ומשחררי חמצן לאוויר. מדובר בין היתר, על צמחים כמו קיסוס החורש, דרקונית כנרית, שרך כליין קיפח, ספטיפילום, זנים של פיקוס ובהם בנימינה, הגומי ותאילנדי, מינים שונים של דרצנות ובהם טריקולור, סוגים שונים של שיפלרה וכן סינגוניום, פוטוס ופילנדרדרום.

ומה באשר לצורת הגידול המומלצת של צמחים בכתת לימוד? שלומית שלו אומרת: "מומלץ לגדל צמחים במכלים גדולים יחסית, של 30-100 ליטר. הסיבה לכך פשוטה: לעציצים גדולים במכלים גדולים, יש פוטנציאל טוב יותר לשרוד."

ויש טיפים נוספים לטיפוח צמחיה בכיתה: יש למקם עציצים בפינות המוארות, סמוך לחלון הכיתה; לא לשכוח תחתית בגודל מתאים, כדי שעודף המים לא ירטיב את הרצפה; להרחיק עציצים ממזגנים וממקורות חום; לא להתלהב יותר מדי בהשקיה. עודף מים לא מוסיף בריאות ולכן להשקות רק פעמיים בשבוע.

ואיך מטפלים בצמח בכיתה? משקים את הצמח פעמיים בשבוע, על בסיס תורנות בין התלמידים ומקפידים ששכבת הקרקע העליונה תהיה לחה. כאשר שוכחים להשקות והקרקע מתייבשת, המים זורמים מהר החוצה. זה לא סימן שיש עודף מים זהו דווקא סימן שהצמח מאוד צמא. לכן במקרה של התייבשות – מומלץ להשקות במנות קטנות כל כמה שעות. 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי