חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
הוורדים - אצולת צמחי החוץ
כְּשׁוֹשַׁנָּה בֵּין הַחוֹחִים, כֵּן רַעְיָתִי בֵּין הַבָּנוֹת (שיר השירים ב ב).

ורד מוכר גם כשושן . רבים טועים לחשוב שמדובר בשני צמחים שונים, אך למעשה, הורד הוא אותה שושנה אצילה שנזכרת בתנ"ך ומככבת בספרו של שלמה המלך, שיר השירים. 


משתלת שלומית מציעה מבחר שתילי ורדים ומבחר זנים וגוונים. המבחר איכותי ובעל סיכוי רב להצלחה. שתיל ורד בריא הוא שתיל בעל מערכת שורשים ארוכה ומסועפת. אורך השורשים המומלץ: כ-30 סנטימטר.

רצוי לבחור שיח בעל 3-4 זרועות באורך של 20 ס"מ לפחות. יש להקפיד שבכל זרוע יהיו לפחות מספר 'עיניים'. לא מזיק לקחת שיח שעל חלק מזרועותיו יש כבר ניצני לבלוב.

בעת השתילה, חשוב לזכור ששיח וורדים מתפתח באופן אופטימלי בקרקע פורייה, מאווררת ומוארת היטב. יש לבחור לפיכך, מקום שיש בו לפחות 6 שעות שמש ישירה מדי יום. רצוי ששתילת שיחי ורדים לא תהיה בצמוד לעצים, אשר מתחרים עמם על מכסות המים והמזון.


העונה מומלצת לשתילה ורדים: בחורף - בחודשים ינואר פברואר. לעומת זאת, ניתן לשתול שיחי וורד במכלים משך כל השנה. טרם השתילה יש לערב אדמה עם קומפוסט, ביחס של 66% אדמת גינה ו-33% קומפוסט. רצוי לחפור גומות בעומק 40 סנטימטר וברוחב דומה.


בתחתית הגומה המיועדת לשיח ורדים מפזרים אדמה וקומפוסט ואז מניחים את השתיל. 

מכסים את השורשים ומהדקים בעדינות. אחר כך בונים תלולית המכסה את גזע הוורד, עד לנקודה בה   יוצאות הזרועות מהגזע המרכזי. משקים את שיח הוורד בנדיבות. תהליך קליטתו נמשך מספר שבועות, במהלכם רצוי לשמור על רטיבות הקרקע. חשוב לזכור: לא מדשנים את שיח הוורד בתקופת הקליטה.


בעת מכירת שיחי ורדים ממליץ צוות משתלת שלומית על כמה כללים חיוניים להצלחה: 

א. הוורדים זקוקים להשקיה מסודרת ורבה. 

ב. משקים את שיחי הוורדים גם בעונת חורף שיש בה עצירת גשמים. 

ג. במישור החוף, בתקופת הקיץ, זקוק השיח להשקיה של כ-5 ליטר לכל שיח. 

ד. מומלץ להשקות לפחות פעמיים בשבוע.מעבר לכללים מנחים אלו, ראוי לזכור כי השקיה עודפת, בתנאי ניקוז לקויים, עלולה לגרום להצהבת השיח ולנשירת העלים.גלריית תמונות


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי