חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
סתיו בפתח – הגינה שלך מוכנה לעונה?

"כבר נושרים העלים בשדרות וגנים כבר רוכבות במרום שיירות עננים, וכוכב אחרון שם נחבא אל כליו - סתיו...סתיו...סתיו..."
סתיו, הכל עובר חביבי 

שלהי חגי תשרי וחודש אוקטובר שהולך ומסתיים לו, מביאים עמם את ימי הצינה הראשונים של הסתיו. הלחות המעיקה של חום יולי אוגוסט מפנה 
מקומה לחודשיים או שלושה של מזג אוויר נוח יותר, אך גם מבשרת על התקרבות עונת החורף, עונה שהגינה שלנו אוהבת קצת פחות.
השינוי הבולט במזג האוויר מצריך אותנו לחשיבה חדשה - מתעורר צורך לשנות במעט את הרכב צמחי חוץ בגינה ונדרשות גם פעולות הכנה שונות.
למידע נוסף על הסתיו והגינה הביתית לחץ כאן.

מדשאות:
אחת הסוגיות החשובות בהכנות לסתיו (ולחורף שיבוא מיד אחריו), היא המדשאה. דשא הוא אחד מבין צמחי חוץ בגינה שדורש תשומת לב מיוחדת דווקא בעונות המעבר. בסתיו מתקיימת עדיין פעילות של מזיקים הפועלים בעיקר בגזרת השורשים. פעילות זו תרד בעוצמתה ככל שיירדו הטמפרטורות. הסימנים להמצאות מזיקים בדשא אינם שונים משאר ימות השנה: הצהבה של המדשאה או של קטעים מתוכה, התייבשות וניתוק חלקי דשא מכר הדשא ולעיתים גם קרחות בדשא. 
הטיפול המונע לכך הוא פיזור חומרים גרגריים כגון מאקסגרד, שגם מכיל דשן מתאים לעונה. כמו כן ניתן להשתמש בחומרים דורסבן וטלסטאר למניעת נמלים וזחלי פרודניה. 
העונה הפחות חמה מחייבת גם פעולות לשיפור מראה הדשא בימי הקור. מומלץ לפזר דשן (רצוי דשן בשחרור מבוקר), כגון 'דשא ירוק' של אקוגן, בונה מדשאה של scotts, ועוד.
יש להשקות את הדשא מיד אחרי פיזור הדשן, אחרת ייתכנו צריבות קשות. גם בתקופה זו חשוב להמשיך בכיסוח המדשאה ולהתמיד בכך עד תחילת הגשמים. יש להימנע מכיסוח נמוך מידי בעונה זו, על מנת להימנע מנזקי קור. עונת הסתיו היא גם הזדמנות לטפל בנזקי מזיקים, או מפגעים אחרים, שפגעו בדשא בעונת החום. לפיכך מומלץ לבצע השלמות בקטעי דשא שהתייבשו - לקראת סוף ספטמבר ניתן לבצע 'קנטים' במדשאה לתיקון קרחות ועיצוב צידי המדשאה. כמו כן ניתן לזרז את הצימוח במדשאה בסיוע דשנים עשירי זרחן (סטרטר לדוגמא). 

צמחי חוץ רב שנתיים ושיחים:
יתרונם של הצמחים הרב שנתיים הוא עמידותו של הצמח לאורך זמן בגינה. פריחתם עשירה ומופיעה מידי שנה. הפריחה נמשכת לפי סוג הצמח, מכמה שבועות ועד כמה חודשים. יש מהם שנראים רעננים רוב השנה ויש הסובלים בקיץ או בחורף. 
מאחר וצמחים רב שנתיים נשארים בגינה לאורך זמן ישנה חשיבות גדולה בהכנת הקרקע לשתילה של צמחים חדשים, או הצנעת קומפוסט (במינון של חצי דלי לשיח / רבע דלי לצמח רב שנתי בינוני) סביב הצמח. אין לפזר קומפוסט צמוד לצוואר השורש של הצמח. הדישון נחוץ לצמחים הרב שנתיים בעיקר בתחילת עונת הצימוח ולאחר תום הפריחה.
בסתיו חוזרות אל צמחי הגינה שלנו כנימות עלה. מומלץ לפיכך להשתמש בתכשירים מוכרים כדוגמת קונפידור. תכשירים אלו מוחדרים לקרקע ונכנסים  אל הצמח באמצעות מערכת השורשים שלו. 
עונת הסתיו היא גם תקופה טובה ונכונה לגיזום. הגיזום מתבצע בעיקר בצמחים ירוקי עד. חשוב להוריד מהם חלקים שעלולים להפריע למעבר, לפגוע בחוטי חשמל וכו'. בעצי הדר לדוגמא, חשוב לגזום ענפים לאחר קטיף הפרי וזאת בעיקר על מנת לעודד ייצור ענפים חדשים לפני החורף.


טיפול סתיו בוורדים:
שיחי ורד צומחים במרץ בסתיו. הם נהנים מצימוח מחודש, אך בה בעת עלולים לסבול  ממחלות כמו הקימחון – מחלה שגורמת לכתמים לבנים על עלים צעירים. חיוני מאוד להדביר את המחלה בעזרת תכשירים כגון 'סיסטאן' או 'פוליקור'. תחילת הסתיו ועונת הגשמים שאחריו מעלים את הצורך של טיוב הקרקע בסיוע תוספי חומרים אורגניים. מטרת החומרים האורגניים: שיפור קליטת יסודות על ידי השורשים. רצוי להעדיף חומרי איכות כמו 'הומוס'.
למידע נוסף על טיפול בורדים בחודשי הסתיו לחץ כאן.  

צמחים עונתיים של חורף וגיאופיטים:
צמחי העונה של הקיץ כבר מתחילים לסיים את המופע הצבעוני, לכן לפני החלפה בין העונות יש לטייב היטב את הקרקע. תחילה יש לעדור את השטח המיועד, להוסיף קומפוסט / דשן בשחרור איטי, ולהשקות מעט. רצוי לחפור עד לעומק 30 ס"מ כדי לאשר גידול שורשים תקין. עדיף לבצע את טיוב הקרקע כמה ימים לפני השתילה, כדי לאפשר לאמא אדמה להנביט עשבים שנוכל לנכש לפני השתילה של הצמחים העונתיים. יש לשים לב שלא להפחית את כמויות ההשקיה בצורה דרסטית מידי וכן לשים לב לתנאי מזג האוויר ונראות הגינה, שכן עונת הסתיו מאופיינת בגשמים, אך לפעמים גם בעצירת גשמים לחודש-חודשיים.  


גלריית תמונות


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי