חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
עצי צל - מזגנים ירוקים בגינת הנוי
חום הקיץ הישראלי גורם לרבים לוותר על בילוי בגינת הנוי שלהם בחודשים יולי אוגוסט ואף ספטמבר. החמסין והלחות הופכים בלתי נסבלים ואת הישיבה הנינוחה בגינה הירוקה – מחליף המזגן.
אבל זה לא חייב להיות כך. גם לא בחום הקיץ הטיפוסי לישראל. שילוב חכם של עצי צל בגינה – עשוי ליצור קירור ואוורור ומאפשר לנו להאריך את ימי השהות בגינה הביתית. תכנון נכון של הגינה עשוי לאפשר מנוחה בפינות נוי מועדפות ומוצלות במיוחד.

התשוקה לשבת תחת צל עצים, כאשר יופי הגינה מקיף אותנו מכל עבר, היא טבעית. אך בשנים האחרונות, עקב עליית מחיר הדלק ועליית מחירי החשמל – הצטרף אל הנימוקים גם הרצון הטבעי  לחסוך בעלויות החשמל. שימוש במזגן טבעי עשוי עצי צל עדיף לפיכך, פי כמה וכמה על פני הישיבה בחדר האורחים בבית, תחת זרם קר שנפלט מהמזגן. 

על-פי בדיקות שונות שנעשו בשנים האחרונות - עצי צל מסוגלים להפחית את הטמפרטורה באזור המוצל על ידם, בשיעור של 10 מעלות צלזיוס ואף יותר. 
יחד עם זאת, בעת נטיעת העצים, יש לקחת בחשבון שאלות כמו צפיפות נטיעת עצי הצל והקרבה בין עצים מזנים שונים. שתילת עצים בצפיפות רבה עלולה לחסום את מעבר קרני השמש אל הצמחים שבגינתך. מלבד הצפיפות - רצוי לקחת בחשבון גם נושאים כמו: צורת צימוח השורשים, מידת האגרסיביות שלהם והשפעתם האפשרית על צמחים ארחים, מבנים, גדרות ועוד.  

חשוב לזכור: בתקופת הסתיו והחורף – עצי הנוי הנשירים משירים את עליהם. בקיץ העצים מלאי עלים ופרחים, צילם שוטף את הגן ומקשט אותו. בין שני קטבים אלו - יש למצוא דרך ביניים מושכלת לפיתוח הגינה. 

עצי הצל שרצוי לטעת בגינה ישראלית – הם אלביציה וורודה; כליל החורש; פררכידנדרון מעוקל – (צמח עם פומפונים כתומים), בולוסנתוס נאה עם פריחה סגולה, שניתן לעצב אותו כפרגולה.

המכנה המשותף לעצים אלו: כל אחד ואחד מהם – היא גודלם. 6-5 מ' גובה. יחד עם זאת - ניתן לתכנן אותם כך שיצלו על פינת ישיבה. 
עצים ירוקי עד בסדרי גודל כאלה הם 'הכרבל הלביד' בצורתו הטבעית, 'אריטרה דיבריקטה' עם לבלוב חדש בצורה זוויתית וצבע אדמדם שנותן מראה של פריחה, 'קופניה דמוית חרוב' אקליפטוס מאדים עם פריחה מדהימה באדום או כתום, מרקמיה שפורחת רוב הקיץ בצבע צהוב ומדיפה ריח מיוחד; שזיף, דובדבן ועוד.

לעוד מאמרים בנושא עצים


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי