חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
מרץ - טיפים לגינה
חודש מרץ הוא החודש המתאים לבדיקת תקינות הגינה הביתית.
  • יש לעבור על האדניות ומיכלי הגידול בגינה או בגינת הגג ולהסיר ענפים שבורים / מנוונים. את הצמחים המנוונים יש להוציא עם גוש השורשים ולא להשאיר באדנית.
  • במידה והאדנית מלאה בשורשים ישנים או שמצע הגידול שבה יבש ולא טרי, מומלץ להחליפו. גם למצע גידול במיכל סגור יש תוקף.
  • בהיעדר גשמים מתייבשת ומתקשה הקרקע במיכלים שבמרפסת ובעציצי חרס וקרמיקה בבית. ניתן להפכו ו"לעדר" אותו בעזרת מזלג מטבח ואחר כך לדשן בעזרת דשן כללי, אורגני או דשן 20:20:20. יש לבצע את פעולת הדישון עד שהפרחים יהיו במלוא פריחתם בהתאם לסוג הדשן. לחילופין ניתן להצניע דשן בשחרור איטי אחת ל-3-9 חודשים. (דשן 20:20:20 נראה כמו מלח ורוד והוא מכיל את ארבעת החומרים החיוניים לצמח: חנקן, אשלגן, נתרן מגנזיום, ו"יסודות קורט" כמו ברזל, מנגן, אבץ ונחושת).
  • יש לבדוק תקינות מערכת ההשקיה הממוחשבת בגינה, ולהתייעץ עם בעל מקצוע לגבי תכנון השקיה באביב.
  • יש לעבור בין קווי ההשקיה ולבדוק שאין סתימות או פיצוצים בטפטפות או בממטרות.
  • במידה וקיימת מערכת דישון יש להתחיל לדשן בדשן מורכב כדוגמת דשן שפר או 20-20-20. אם אין מערכת דישון, ניתן להצניע דשן בשחרור איטי (דוגמת אוסמוקוט) כחמישה ס"מ בתוך האדמה קרוב לגוש השורשים של הצמח או מתחת לטפטפות.

השקיה אביבית:
משטר ההשקיה חייב להימשך גם בימי אביב. אין צורך להשקות את הגינה בימים גשומים אך יש לשים לב לשינוי מזג האוויר בחוץ כדי למנוע את התייבשות הגינה בימי שרב בלתי צפויים. בחודש זה מומלץ לבדוק את רטיבות הקרקע באזורים בגינה בהם שתולים צמחי עונה או גינת ירק, שדורשים יותר מים מהרגיל.

עידור וניכוש הן מלאכות שיש לעשותן עתה, כשמזג האוויר יבש לעיתים קרובות בכל חלקי הגן. פעולות אלה יבטיחו את מצבה הטוב של אדמת הגן וימנעו גידול של עשבי בר. 
מומלץ לעדור לפני הופעת העשבים הלא רצויים. עידור עקבי יבטיח את תחיחות פני השטח ויפעל בדומה לריפוד פני הקרקע. בזמן העידור יש להתחשב במזג האוויר. רצוי לעדר ביום חמים ויבש, עידור קרקע רטובה ובוצית הוא בזבוז זמן ומאמץ. במקומות בהן העשבים ה"פולשים" קרובים לצמחיית הגן מוטב לעשב בעזרת הידיים.
שפע של אור שמש מעודד אמנם את הפריחה בגינה אך גם את עשבי הבר. כמעט בכל גינה נוכל למצוא פינה מסויימת שתזעק לניכוש, עישוב או לחליפין ריסוס בכימיקלים הקוטלים עשבי בר. 
אין אנו יכולים למנוע לחלוטין הופעת עשבים מטרידים. הטבע צייד את זרעי העשבים בכנפיים או ראשים מנוצים הנישאים ברוח. בעלי חיים כמו כלבים וחתולים מעבירים זרעים רדומים שיכולים לשכב כמה שנים בתרדמת באדמה עד למועד הנביטה, וכן ציפורים המקננות שוזרות קינים מענפים באיזור ומעבירות זרעים. כאשר האדמה נגועה בזרעים של עשבי בר, הם נובטים כל השנה (בעיקר בחורף מתון). פתרון בעיית עשבי הבר הוא טיפול מוקדם כל עוד העשבים צעירים ופגיעים, כלומר סמוך לנביטתם. ישנם הרבה סוגים של כימיקלים קוטלי עשבים כמו ראונדאפ,  אבל קוטל העשבים היעיל ביותר הוא המעדרון הקטן. העידור הוא גורם חשוב בגידול צמחים. 
חשוב לזכור: עשבי הבר מתחרים בצמחים הנמצאים לידם על חומרי מזון, מים ואור.
נוסף על העידור מומלץ לבצע גם תיחוח לאדמה.

נשירת עלים:
הרוחות העזות והגשמים החזקים בחודשים האחרונים תרמו ל"לכלוך" הגינה עם עלים שנשרו מעצים או ענפים ישנים שנפלו מהעץ. את הענפים הזרוקים יש לפנות לפינת איסוף הגזם הקרובה לבית, אנו ממליצים לחכות עד התחממות ניכרת במזג האוויר כדי לאסוף את העלים. נשירת העלים באזור הגינה מוסיפה תמריץ דישוני לקרקע, הרקבובית שנוצרת מעלי השלכת מוסיפה לטיוב הקרקע וכך בעתיד יווצר קומפוסט מצויין. כאשר מזג האוויר יתחמם ניתן לאסוף עלים אלו ולפזרם סביב גזעים של עצים צעירים או בקרבת צמחייה רב-שנתית, דבר שיאט את התאיידות המים מהקרקע.

גיזום ורדים:
חודשים ינואר–  מרץ הם הזמן לגיזום ורדים. הגיזום מעודד פריחה וליבלוב מתמשך יותר של עלים.
לפני הגיזום יש לתכנן היכן גוזמים את הורד כך שיקבל צורה יפה בעתיד!
ענפים עם פריחה ישנה, ענפים יבשים וענפים שבורים יש לגזום. אין לגזום ענפים עבים ומרכזיים שיכולים להרוג את השיח. ברוב המקרים הורדים בגן מורכבים. סמוך למקום ההרכבה ("תפוח ההרכבה"), פורצים וצומחים ענפים צעירים, זקופים, חזקים וחדשים, הנקראים "ענפי מים". את "ענפי מים" אלו אפשר לזהות בקלות - הם דקים יותר ברוב המקרים, קוצניים יותר, ואינם מוציאים פרחים. קיטומם של ענפים אלה באופן קבוע יסייע לצימוח נכון ובריא של הורד ולכמות פרחים רבה יותר. הקיטום צריך להתבצע קרוב ככל הניתן לתפוח ההרכבה, אך אין לפגוע בתפוח ההרכבה! בסוף הגיזום של שיח הורד יש לוודא כי תפוח ההרכבה בולט מעל הקרקע, חשוף לאור ואוויר. 
למידע נוסף בנושא ורדים לחץ כאן.

גדר חיה:
בחודש מרץ מומלץ להתחיל במלאכת גיזום הגינה. התחילו עם גיזום הגדר החיה. חשוב לקטום את ענפיה החדשים של גדר שיחים שנגזמה לצורך חידוש, כדי שהשיחים יתמלאו ועלוותם תצטופף כנדרש.

 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי