חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפים לגינה חודש מאי

חודש מאי מאופיין בעליות טמפרטורה והפסקת הגשמים, לכן יש להקפיד על מעבר למשטר השקייה בבית ובגינה, מי עם המזלף ומי עם מחשב ההשקיה, יש לשים לב לאופן התייבשות הקרקע ולפי כך לחשב מחדש כל כמה זמן יש להשקות ידנית או לתכנת את מחשב ההשקיה לכמות השקיה מרובה יותר. באותה הזדמנות מומלץ גם לבדוק את מערכת הטפטוף וההשקיה שאין נזילות או סתימות, ושההשקיה מספקת את סביבת הגינה הרצויה.אביב היא העונה שמפצה על העבודה הקשה והשעות הרבות שהצטברו בעבודות הגינון והטיפוח של הגינה או המרפסת הביתית. 
תקופה זו היא לא רק כדי נצא לגינה לפתוח מים ולעשב, אלו ימים פורחים, ריחניים ונעימים מבחינת מזג אוויר לשבת בחוץ ולהנות מפרי עמלכם. 

ימיו החמים של חודש מאי מגבירים את מספר המזיקים והמחלות שפוקדות את צמחי הנוי, רצוי להפטר ידנית מהמזיקים על ידי גיזום חלקים פגומים בצמח, ריסוס העלווה במים עם סבון היא טיפול ראשוני מצויין לפני השימוש ברעלים כימיקליים.
בין המזיקים שיכולים לפקוד את גינתכם נכללות כנימות העלה המתרכזות על אמירי הצמיחה וגורמות עיוותי עלים ולפייחת, תריפסים המוצצים בעיקר פרחים ועלים צעירים, חיפושיות זבל הניזונות משורשי המדשאה וגורמות להתייבשות הדשא, וכן זבוב הים התיכון וזבוב הזית שנקבותיהן מטילות ביצים בתוך הפירות והרימות גורמות לריקבון ונשירת הפרי. פרפרים ומעופפים יפקדו את גינתכם במידה ו'יגלו' צמח שממנו הם יכולים להאביק, פירוש הדבר הוא זחלים המסבים נזקים ע"י אכילת עלים וגבעולים, וחדירה לענפי עצים ושיחים (סס הנמר).

בפינת התבלינים וצמחי המרפא אפשר לשתול פטרוזיליה (פטרוזיליון), בזיליקום (ריחן), שמיר (שבת ריחני), ופלפלת.

עציצים תלויים עם מצע קוקוס מועדפים על בעלי פרגולות מוצלות למחצה או תחת עצים. עציץ תלוי מוסיף נפח וצבע לחלל הגינה או המרפסת וגם יכול להוות תחליף לעציץ גידול או אדנית שתופסים מקום על הרצפה. צמחים מומלצים לשתילה בעציץ תלוי הם גרניום זוחל, סנדבילה, פטוניה מפלית, ברכיקומה ופוקסיה.

את המדשאות יש לכסח לעיתים קרובות מעכשיו. טיפול במדשאה בזמן הנכון יחסוך תסכול ומחשבה על הדשא של השכן. הקפידו על כך שקצות המדשאה יהיו תמיד גזומים ואל תאפשרו לדשא לחרוג מגבולותיו. חשוב לנקות את המדשאה לאחר כל כיסוח.
השקיית המדשאה - חום הקיץ ההולך וגובר מחייב השקייה סדירה הנקבעת על ידי טיב הקרקע ומידת החשיפה לשמש. בקרקעות קלות תדירות ההשקיה גבוהה (אחת ליומיים שלושה), ואילו בקרקעות כבדות תדירות ההשקיה נמוכה יותר (אחת ל7-10 ימים). מדשאות מוצלות אפשר להשקות בתדירות נמוכה יותר. לאחר ההשקיה בודקים את הדשא יום יום וכשמבחנים בסימני צימאון (אובדן ברק והתקפלות עלים), זה הזמן להשקות. מוטב להשקות כשאין רוח ובשעות הבוקר המוקדמות. מומלץ להיוועץ עם גנן מוסמך או עם צוות המשתלה לגבי השקיה ודישון המדשאה.


תמיכת עצים צעירים ושיחים חיונית בתקופת הקיץ, רוב העצים והשיחים בגינה גדלים משמעותית בתקופה זו, לכן חשוב לקשור גבעולים לסמוכות. אין צורך לחכות שהצמח יקרוס מטה בגלל המשקל, התניית תמיכה בשלב הצמיחה תשפיע על צורת השיח או העץ בעתיד. 
באם קניתם צמח מטפס, חשוב לדעת כיצד הצמח מטפס ונתפס בגובה. מטפסים אחדים 'נדבקים' לקירות, לגזעים או לסבכה באמצעות קנוקנות בעלות דיסקיות הצמדה, או שורשי אוויר הנאחזים בקירות כמו למשל גפנית, קיסוס החורש ופיקוס זוחל (פיקוס פומילה)
מטפסים אחרים כורכים עצמם שוב ושוב סביב עצם המצוי בקרבתם כגון ענפים, חוטי ברזל או חבלים. שייכים לקבוצה זו ויסטריה, יערה יפנית, דיפלדניה, סנדבילה, סטפנוטיס רב פרחים, לפופית ותונברגיה.
יש מטפסים שוזרי ענפים שענפיהם נשזרים הלוך ושוב בגוך משענתם כמו רשת או גדר, כמו פנדוריאה וטרכלוספרמום יסמיני.
מטפסים אחרים נעזרי בקנוקנות, מעין תוספת דמויות חוטים הלופתות את משענתן ונכרכות סביב עצמים דקים וחוטים, צמחים אלו אינם יכולים לטפס על קירות ללא סיוע של חוטים או רשתות לניתוב הצמיחה. בקבוצה זו נמנים פסיפלורה (שעונית), אורנית לוהבת, כובע הנזיר, אפונה ריחנית, אנטיגון דק עלים ומיני גפנים.
ישנם צמחים נוספים בקטגורית המטפסים למרות שאין להם שורשוני הצמדות, קנוקנות או ענפים נכרכים. אלו צמחים הגדלים לגובה רב וחייבים לתמוך בהם ולקשור אותם בחוטי ברזל או לגדלם על סבכה. עם קבוצה זו נמנים צמחים קוצניים הנתפסים על אמצעי המשען- בוגונבילאה, וורדים מטפסים, פטל, סולנדרה ומיני יסמין.
פחות מים ויותר חוכמה


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי