חיפוש: צמחים מאמרים
מבזקי חדשות
טיפים לגינה חודש אוקטובר
חודש אוקטובר הוא חודש מעבר מהעונה חמה לעונה קרה וגשומה. בחודש זה המלאכות בגן מרובות, צריך להמשיך ולהכין את הגינה לחורף, לנקות, לזבל, לזרוע ולשתול, וכל עוד אין גשמי ברכה מרווים את הקרקע יש להמשיך להשקות את הגינה במועדים קבועים, אך להוריד את כמות ההשקיה בכל פתיחת מים.
הגשם הראשון איננו משמש עדות לבוא החורף הישראלי. לאחר הגשם הראשון חלה בדרך כלל הפסקת גשמים במשך 3-6 שבועות, ורק אחר כך מתחיל החורף האמיתי.
בחודשים שאחר כך- נובמבר, דצמבר, ינואר ופברואר- יורדים בדרך כלל גשמי ברכה המרווים את האדמה, מגיעים לשורשי השיחים והעצים, ומשקים את השדות והגנים לרוויה.

נקו את הגן ואך תניחו לו לגדול פרא. לקטו עלים יבשים ואחסנו אותם בפינת הגינה. עלים אלו יכולים לשמש כחיפוי וריפוד יעיל לקרקע במשך החודשים הקרים. באיזורים בהם אין סכנה לתופעות הקרה או ירידת הטמפרטורה מתחת לאפס מעלות, ניתן להוסיף את העלים והגזם לערימת הקומפוסט יחד עם עשבי הבר וכסחת הדשא שנאספה בכיסוחי הדשא האחרונים. ערימת הקומפוסט היא מקור לא אכזב לשיפור הקרקע בגינה והיא גם המקום הטוב ביותר להפטר מפסולת אורגנית. באם אין בידכם או בכוחכם להשקיע בערימת הקומפוסט מומלץ לפזר בערוגות הגינה קומפוסט מעורבב עם קצת אדמה ולהשקות את האיזור. לעצי נוי ופרי רצוי להצניע את הקומפוסט 20 ס"מ מגזע העץ ולהשקות במים.

תיחוח- אם ברשותכם גן ותיק, מומלץ לתחח ולעשב כל חלק ממנו. פתיחת האדמה מספקת אוויר למערכת השורשים ומונעת התקשות פני הקרקע. השתמשו בקלשון או מעדר קטן לתיחוח פני השטח בין שורות הצמחים. אין לקלטר ולעדר לעולם כאשר האדמה רטובה (הדבר גורם להידוק הקרקע - ההיפך ממה שאנחנו רוצים להשיג.

ורדים- מחזור הפריחה השני של פריחת הורדים החל ויגיע בחודש זה לשיא פריחת הסתיו. כעת ניתן להזין את השיחים בזבל אורגני כמו הומוס (הנקי מזרעים ומחלות) או זבל בעלי חיים (עופות או פרות) - חצי דלי לכל שיח. את הזבל ניתן להצניע במרחק 40 ס"מ מסביב לגזע או לפזר מסביבו ולהשקות. 
שיחים באיזורים חמים שלא פרחו בגלל החום, מומלץ לתת תוספת דישון כללי כמו 20:20:20 - 2 כפיות מלאות לכל שיח ורק אחר כך עם הלבלוב המתחדש אפשר להזין בזבל בעלי חיים. את כל הפרחים שקמלו רצוי להסיר כדי לעודד פריחה נוספת ומניעת מחלות. הסירו גם את הסורים המכונים 'חזירים' - ניתן להבחין בהם בקלות, אלו ענפים שיוצאים מתחת לתפוח ההרכבה, צבעם ירקרק בהיר, גבעולם דק והם מכוסים בקוצים ללא ניצני פריחה. אם הענפים סבוכים מאוד בתוך הצמח, כדאי לדלל אותם בזהירות כדי לאוורר ולהקטין את רמת הלחות מסביב לעלים, ולאפשר לאור להכנס פנימה. בתקופת היובש בין הגשמים לא לשכוח להשקות בקביעות מבלי להרטיב את נוף הצמח.

צמחים עונתיים - הרחיקו את הצמחים החד שנתיים הקיציים שנסתיימה פריחתם, ופנו מקום לצמחים המתאימים יותר לעונה הגשומה והקרה שיפרחו בחורף ובאביב. צמחים הניתנים לשתילה כבר בחודש אוקטובר: אמנון ותמר, כובע הנזיר, ציפורן סיני, ורבנה, סלסלי כסף, לוע הארי ועוד.

רקפת- הרקפת גדלה ללא טיפול מיוחד, וככל שעוברות השנים נותן הצמח פריחה מרובה יותר. צמח זה עמיד מאוד למחלות, אינו זקוק לתוספת מזון ומעט מזיקים מעיזים לאכול את עליו. הרקפת הינה צמח מאריך חיים. התנאים היחידים שהרקפת צריכה הם מיקום קריר ואדמה מנוקזת - עודף מים יגרום לריקבון הפקעת, כדאי להשקות את הרקפת כשהאדמה כמעט יבשה לחלוטין.
כדי להאריך את חייה של רקפת המצויה בתוך בית אין צורך לשים קוביות קרח בעציץ. הדבר הטוב ביותר הוא להוציא את הרקפת החוצה למשך הלילה שתהנה מהאוויר הקריר של הסתיו. בסוף הפריחה הורידו את קצב ההשקיה בהדרגתיות. ברגע שהעלים התייבשו הניחו את העציץ במקום מוצל וקריר בגינה, השקו פעם בחודש ובספטמבר החלו שוב להשקות בצורה סדירה.


בצלים ופקעות - ניתן להתחיל בהכנות לשתילת בצלים ופקעות שיפרחו לקראת סוף החורף ובוא האביב - נרקיס, יקינטון, פעמוני גשם, איקסיות, ליליום, צבעוני ועוד. 
יש לברר האם נדרשים תנאי איחסון מיוחדים לפני השתילה - ככלל אין צורך לקרר את כל הבצלים והפקעות במקרר לפני השתילה, מלבד יקינטון, צבעוני וכרכום.
יש להימנע משתילה בימים בהם הטמפרטורות גבוהות ולברר האם נדרש טיפול מקדים לפני השתילה דוגמת כלניות ונוריות שיש להשרות במים, בצל ולא בשמש, כ-12 שעות לפני השתילה ובתום ההשריה לשתול מיד בקרקע.
שתילה בצלים ופקעות מומלצת החל מאוקטובר ועד סוף דצמבר, ויש לשתלם רק לאחר שמזג האוויר מתקרר משמעותית. כשהפריחה תסתיים אין לתלוש את העלים אלא רק לאחר שהצהיבו והם ניתנים לתלישה בקלות. 


 

shlomit.nursery@gmail.com | משתלת שלומית | רחוב החקלאים 15 כפר ביאליק | ת.ד 3060 כפר ביאליק 27905 | טל: 04-8710090, 04-8719728 | פקס: 04-8718558
שעות פתיחה: א-ה: 8:00-20:00 | שישי: 8:00-16:00 | שבת וחג: סגור
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט מעוצב על-ידי סטודיו נילי